دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > درباره ما > تاریخچه گروه 
 
 

تاریخچه گروه فارماکولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علومی پزشکی شهید بهشتی

گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت آموزشی خود را در سال 1342 با تدریس برای دانشجویان پزشکی و دندان پزشکی توسط یک استاد شروع کرد. در سال 1367 با تغییر مدیریت در گروه، فعالیت های گروه به صورت آموزشی و پژوهشی توسعه یافت و با سه استادیار و چهار مربی علاوه بر فعالیت های آموزشی در کلیه دانشکده ها از جمله پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی و توانبخشی در زمینه کارهای پژوهشی شروع به فعالیت کرد.

در سال 1369برای اولین بار در کشور رشته فارماکولوژی در مقطعPhD با پذیرش 5 دانشجو در این گروه راه اندازی شد. در سال 1370، گروه به محل فعلی دانشکده بهداشت در طبقه چهارم منتقل شد و از آن پس هر دو سال یکبار 4 دانشجو در مقطع PhDپذیرش می شد.

از سال 1384، گروه فارماکولوژی به ساختمان جدید دانشکده پزشکی در طبقه پنجم انتقال یافت. قابل ذکر است از سال 1385 که آموزش پزشکی به صورت ریفرم تغییر یافته است. گروه فارماکولوژی علاوه بر برگزاری 30 جلسه 2 ساعته فارماکولوژی پایه، همزمان در 16 گروه بالینی دروس فارماکولوژی را به صورت کلینیکال برای دانشجویان پزشکی تدریس می کند و در شروع دوره انترنی اصول نسخه نویسی را به صورت کارگاه برای دانشجویان پزشکی برگزار می نماید. در سال 1390 میزان پذیرش دانشجوی PhDهر سال 8 نفر بوده که دانشجویان واحد بین الملل و دانشجویان خارجی را نیز شامل می شود.

آزمایشگاه های تحقیقاتی گروه فارماکولوژی مجهز به امکانات پیشرفته جهت انجام امور تحقیقاتی و پایان نامه و طرح های دانشجویان است و شامل آزمایشگاه های کروماتوگرافی، آزمایشگاه رفتار شامل وسایل پیشرفته سنجش رفتار(الکتروماجول، رانینگ ویل، موریس واتر میز و.....) آزمایشگاه مولکولار شامل وسترن بلات، اسپکتروفتومتر، الایزاریدر، PCR و.....، آزمایشگاه کشت سلول و آزمایشگاه ایمونو هیستوشیمی است و مطالعات مختلف از جمله مطالعات درد و التهاب، آلزایمر، پارکینسون، صرع، ایسکمی مغز، قلب و عروق، دیابت، مطالعات سلولی و مولکولی، مطالعات ثبت خارج سلولی LTP،مطالعات سلولی شامل آپوپتوز، سمیت سلولی و مطالعه سیتوتوکسیتی داروها در سرطان در حال اجرا است.

قابل ذکر است که گروه فارماکولوژی علاوه بر دانشجویان پزشکی، به دانشجویان دندان پزشکی( عمومی و تخصصی) و در دوره های آموزش تحصیلات تکمیلی علاوه بر دانشجویان فارماکولوژی به دانشجویان تغذیه، فیزیوتراپی و توانبخشی، انگل شناسی،  هم چنین به دانشجویان کارشناشی ارشد  فیزیو لوژی و دانشجویان کارشناسی پرستاری، اطاق عمل، طب اورژانس، هوشبری و تغذیه تدریس می کند.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.