پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > تاريخچه و اهداف گروه 
 
 

        

  در جهان:                                                                                                        

 پزشكي‌اجتماعي براي نخستيـن ‌بار در سال 1847 به عنوان يك تخصص در اروپا مطرح گرديد. در سال 1912 انجمن پزشكي‌ اجتماعي بلژيك بنيان نهاده شد و به ديگر كشــورها نيز انتشار يافت. كرسي پزشكي‌اجتماعي در سال 1942 در دانشگاه آكسفورد ايجاد شد و به دنبال آن دانشگاه‌هاي ديگر انگلستان هم كرسي‌هاي ديگري به آن اختصاص دادند. درايالات‌ متحده‌ آمريكا ضرورت توجه به اين تخصص و كاربردهاي آن از بيش از 50 سال پيش مــورد توجه قرار گرفته است و امروزه ساليـانه بيش از 250 دستيــار در اين رشته پذيرش مــي‌شوند. اخیرأ به سبب اهمیت ارائه خدمات پیشگیری توسط این متخصصین و مشخص نبودن ارائه کنندگان خدمات پیشگیری به صورت تخصصی، رویال کالج پزشکان و جراحان کانادا، به تخصص پزشکی اجتماعی، واژه پزشکی پیشگیری را نیز اضافه کرده است.در واقع « پزشکی اجتماعی » در رفتار و کردار پزشکان دوران باستان در ایران و مصر و یونان ، بزرگانی همچون تریتا ، پزشک ایرانی ؛ ایمهوتپ ، پزشک مصری ؛ و بقراط ، پزشک یونانی زاده شد . گسترش و ژرف ترشدن مفهوم «  پزشکی اجتماعی  » در دوره های گوناگون ، و حتی در دوران خفقان آمیز حاکمان اموی و عباسی ، در ایران با پدیدارشدن پزشک – فیلسوفانی همچون  پور سینا  و کتاب او « قانون » که از مهمترین کتاب های پزشکی در تاریخ این دانش بشری است ، ادامه یافت .

    در ایران :

گروه بهداشت دانشكده پزشكي درسال 1354 در كنار ساير گروههاي اين دانشكده شكل گرفت و شروع به ارائه خدمات آموزشي به فراگيران نمود. درسال 1367 به دنبال ادغام آموزش پزشكي در وزارت بهداري سابق و تشكيل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي وظايف جديدي به عهده اين گروه كه به نام گروه بهداشت وپزشكي اجتماعي تغيير يافته بود نهاده شد.وظیفه اصلی این گروه آموزش پزشكي با محوريت جامعه (COME)است كه براي تحقق آن علاوه بر ارائه دروس بهداشت عمومی، اصول اپیدمیولوژی، اپیدمیووژی بالینی، آمار پزشکی و روش تحقیق، بهداشت خانواده، دوره هاي كارآموزي و كارورزي بهداشت به ساير دروس موجود برنامه درسي پزشكي عمومي اضافه شد. دراين دوره ها فراگيران با حضور در عرصه شهری و روستائی نظام سلامت از نزديك با نيازهاي جامعه آشنا شده و توانايي ارزيابي يافتن مشكلات ، اولويت بندي و ارائه مداخلات لازم براي حل مشكلات داراي اولويت را مي يافتند.

از سال 1383 با شروع اجرای برنامه اصلاحات در آموزش پزشكي با توجه به نقشهاي تعريف شده براي پزشكان عمومي و در جهت استراتژی یادگیری مبتنی بر جامعه درسهاي جامعه نگر دچار تحول عمده شد و دانشجويان از مقطع علوم پایه در قالب درس های های تماس زودرس با بيمار 1 به منظور شناخت محیط بالینی و تماس با جامعه 1 به منظور شناخت نظام ارائه خدمات سلامت کشورو ارزیابی خطرات سلامت، تماس با بيمار 2 با هدف آشنائی با نقش های مختلف پزشک و در فاز علوم بالینی با درس های اصول اپیدمیولوژی بالینی و مبارزه با بیماریها، تماس با جامعه 2 به منظور ارزیابی خطرات سلامت در جامعه، تماس با جامعه3 با هدف تحلیل خطرات، مداخله در جهت کاهش خطرات سلامت در جامعه، مدیریت بیماری، بیمار، جمعیت، طبابت و یادگیری در مطب ادامه مي يابد.گستردگی واحد ها و دوره های برگزار شده توسط این گروه، گروه پزشکی اجتماعی را به تنها گروهی تبدیل کرده است که دانشجویان پزشکی از بدو ورود به دانشکده تا زمان فراغت از تحصيل با اين گروه ارتباط آموزشي دارند. واین نشانگر نقش موثر گروه در آموزش پزشکی عمومی می باشد.

وظیفه مهم دیگر پزشکی اجتماعی تربیت دستیاران پزشکی اجتماعی است. دانشگاه علوم پزشکی یکی از پنج دانشگاه تربیت کننده دستیاری پزشکی اجتماعی است. عملکرد گروه در استفاده از همه امکانات دانشگاه در رابطه با آموزش دستیاران موجب موفقیت دستیاران در امتحانات بورد و عرصه های فعالیت شده است. کسب رتبه های متعدد در سال های مختلف و کسب تنها رتبه اولی در میان 23 رشته تخصصی در سال 1387  برای دانشگاه از آن جمله می باشد. فارغ التحصیلان این دانشگاه بیشترین تعداد را در اعضای هیات بورد، کارشناسان کشوری سلامت و انجمن های علمی تخصصی دارند. تاسیس کلینیک پیشگیری و ارتقاء سلامت به عنوان اولین کلینیک در نوع خود در سال 1387 در مرکز پزشکی، آموزشی درمانی آیت اله طالقانی یک نوآوری محسوب می شود که در آن علاوه بر ارائه خدمات پیشگیری سلامت برای مردم، عرصه آموزشی دستیاران و دانشجویان پزشکی در مقطع علوم پایه و بالینی می باشد.

نوآوری دیگر این گروه تعیین دو مرکز بهداشتی درمانی بهداشتی آموزشی با مساعدت معاونت امور بهداشتی دانشگاه در شرق و شمال تهران در سال 1386 می باشد که عرصه آموزشی دستیاران و دانشجویان پزشکی است. نقش برجسته دیگر این گروه برگزاری دوره های روش تحقیق و آمار برای همه دانشجویان دوره تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی علوم پایه دانشکده های تابعه دانشگاه می باشد. نقش دیگر این گروه مشارکت در برگزاری کارگاه های آموزشی روش تحقیق، مقاله نویسی و سایر کارگاه های توانمند سازی دانشجویان، دستیاران، اعضای هیات علمی و عضویت در مراکز تحقیقاتی و شورا های پژوهشی و مشاوره متدولوژی و آمار طرح ها و پایان نامه های مقاطع مختلف می باشد. برآورد می شود که حداقل یکی از اعضای این گروه در همه فعالیت های تحقیقاتی انجام شده در دانشکده پزشکی به نوعی ( مجری، همکار، مشاور، داور) مشارکت فعال دارند.گروه آموزشی بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باترسیم رسالت و دورنمای تعریف شده زیر در کنار سایر ساختارهای اموزشی دیگر سعی در تامین ، حفظ و ارتقای سلامت سلامت جامعه دارد.

                                                                  

گروه های پزشکی اجتماعی متولی ترویج رویکرد انسان سالم و سلامت همه جانبه، نهاینه کردن راهبرد های مراقبت های اولیه سلامت در سطح جامعه، خانواده و افراد، پزشک خانواده، نظام ارجاع و تعیین کننده های اجتماعی سلامت در جامعه تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی می باشند.

 

حیطه آموزش:

1. کارآموزان و کارورزان پزشکی با هدف تربیت پزشک خانواده برای نظام ارجاع

2. توانمندسازی دستیاران پزشکی اجتماعی برای پیشگیری و ارتقای عادلانه سلامت جمعیت ها و جامعه

3. ارتقای توانمندی های حرفه ای اعضای هیات علمی گروه برای انجام وظایف گروه

 4.  برگزاری کارگاه های آموزشی مقدماتی و پیشرفته آمار و اپیدومیولوژی و پزشکی مبتنی بر شواهد

 حیطه پژوهش:

             1. ارائه مشاوره های پژوهشی بویژه در بخش متدولوژی و آمار به دانشجویان

             2. راه اندازی مرکز مشاوره تحقیقات پزشکی در دانشکده پزشکی با هدف ارائه خدمات پژوهشی.

            3. راهنمایی و مشاوره پایان نامه های دانشجویی مقاطع مختلف       

  

حیطه خدمات:   

          1.پیشگیری و ارتقای سلامت : سطوح سرپایی ، بیمارستانی( از طریق مراکز پیشگیری و ارتقای سلامت) و جامعه

           2.مدیریت :

  • مشاوره ، مدیریت و سیاستگزاری در حیطه پیشگیری و ارتقای سلامت برای سطوح مختلف شامل دانشگاه ، واحدهای ستادی (استانی و ملی ) و جامعه
  • آموزش مداوم فارغ التحصیلان و سایر گروه های مرتبط
  • مدیریت اجرایی در سطوح ستادی وزارت و دانشگاه ها
  • مشاوره مدیریت پژوهش و روش تحقیق در نظام سلامت

 این سامانه با استفاده از فن آوری های نوین در حیطه آموزش ، مدیریت و ارایه خدمات مشاوره ای به وظایف خود عمل کرده و همواره سعی می  کند تا رضایت مشتریان درون سازمانی (دانشجویان ، دستیاران ، اعضای هیـــــات علمی و کارکنان گـــروه ها ) و مشتــــریان بیرونی ( مدیران   و  سیاست گزاران سطوح دانشگاه و واحدهای ستادی استانی و ملی ) را در راستای ایجاد ، حفظ و ارتقای عادلانه سلامت جامعه ارتقا دهد .

 

   دورنما : گروه آموزشی  پزشکی اجتماعی سعی دارد در پنج سال آینده با عمل به رسالت خود :

  • در حیطه آموزش به برترین شاخص های مدیریت آموزشی دانشجویان و دستیاران در کشور دست یافته و بالاترین درجه اشتغال فارغ التحصیلان را در جایگاه های مورد نیاز این تخصص فراهم آورد .
  • در حیطه پژوهش به دلیل اجرا و یا مشاوره پژوهش های در اولویت سلامت جمعیت ها و جامعه و کاربردی کردن آنها ، گروه آموزشی برتر دانشگاه های کشور باشد .
  • در حیطه خدمات بازوی مشورتی توانمند در پیشگیری و ارتقای سلامت سطوح دانشگاه و واحدهای ستادی استانی و ملی است .

 

ارزش های حاکم درگروه:

کار تیمی موثر ، انتقاد موثر ، رفتار مناسب با همکاران ، رضایت و احترام مشتریان ، ، پژوهش های در اولویت ، مدیریت مشارکتی ، اصل برنامه ریزی قبل از عمل ، اعتقاد به ارتقاي سلامت جامعه براي توسعه پايدار ، تعهد به ارتقاي عادلانه سلامت جامعه ، دفاع از حق سالم بودن و سالم زيستن ، پرداختن به اولويت هاي ملي ، اعتقاد به تقدم پيشگيري ، تعامل مستمر با جامعه و تصميم گيرندگان براي توجه به سلامت جامعه ، اعتقاد به نقش مشارکت جامعه در ارتقاي سلامت ، نقادي جامع و علمي موضوعات ، خودآموزي و روز آمد بودن علمي ، يادگيري گروهي ، ارجحيت منافع جمعي به فردي ، رعایت اخلاق پزشکی و حرفه ای

 

 

 

 

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.