يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > پیام مدیر گروه 
 
 

      

دکتر محمدرضا سهرابی

مرتبه علمی :    استاد
 

دکترای تخصصی پزشکی اجتماعی

   فوق لیسانس سلامت عمومی (MPH)

فوق لیسانس آموزش پزشکی

 

زمینه تحقیقات : عوامل اجتماعی موثر بر سلامت  / عوامل خطر زای سلامت   / ارزشیابی نظام ارائه خدمات سلامت

 

                            مقالات علمی : لینک       google scholar               ORCID          Scopus

 

  پیام مدیرگروه    

طی سه دهه گذشته با عملکرد مناسب نظام سلامت ، افزایش سواد سلامت و رفاه نسبی جامعه ، شاهد کاهش چشمگیر ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماریهای واگیر بودیم . همزمان با افزایش شهرنشینی و استفاده از فن آوریهای نوین ، بیماریهای غیرواگیر در حال گسترش در جامعه اند. این گذار اپیدمیولوژیک از بیماریهای واگیر به بیماریهای مزمن و غیرواگیر از دیدگاه عوامل خطرزای سلامت نیاز به تعمقی ویژه دارد.عوامل خطرزای بیماریهای غیرواگیر ماهیتی متفاوت از عوامل خطر زای بیماریهای بیماریهای واگیردارند.  این عوامل عمدتاً به صورت خوشه ای و چند عاملی اثر می کنند، مکانیسم اثر آنها به خوبی شناخته نشده و در صورت تاثیر روی  فرد بطور کامل قابل درمان نیستند. برای کنترل آنها استفاده از پزشکی پیشگیری و ارتقای سلامت بهترین راهبرد است .

گروه پزشکی اجتماعی در راستای تامین نیاز جامعه در آموزش پزشکی ، کلیه دوره های مرتبط را در جهت پوشش آموزش عوامل خطرزای بیماریهای غیرواگیر همزمان با بیماریهای واگیر در طرح بازنگری آموزش پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مورد بازنگری قرار داده است.از طرف دیگر در جهت ایجاد نگرش مناسب در دانشجویان در سالهای اولیه تحصیل آنان را با وظایف و محیط های کاری آتی در قالب درسهای تماس با بیمار و تماس با جامعه 1 آشنا می سازند.در آموزش تکمیلی نیز دستیاران پزشکی اجتماعی به عنوان مدیران آینده نظام سلامت با تاکید بر مدیریت نظام سلامت و پزشکی پیشگیری در دوره های سه ساله آموزش های لازم را دریافت می کنند.

گروه پزشکی اجتماعی با گسترش تفکر پزشکی جامعه نگر و کل نگر ، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را در آموزش مورد توجه ویژه قرار داده و برای فراگیرین فرصت های آموزشی مناسب دراین زمینه را فراهم می نماید. این گروه همچنین آمادگی برگزاری دوره های آموزشی تکمیلی و کوتاه مدت با سایر گروههای آموزشی دراین زمینه را دارد.پژوهشهای مبتنی بر نیازهای جامعه و با مشارکت جامعه نیز یکی از اولویتهای عملکردی این گروه است و دراین راستا دوره های آموزشی متنوع در زمینه طراحی ، انجام و انتشار نتایج پژوهش برنامه ریزی و اجرا میشود.

هدف نهایی گروه پزشکی اجتماعی تربیت دانش آموختگانی است که با در نظرگرفتن اصول پیشگیری ، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و ارتقای سلامت با دیدی کل نگر و جامعه نگر در جهت حفظ ، تامین و ارتقای سلامت و رفاه در جامعه موثر باشند.

 

 

 

 

 

 

                                                                       

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.