يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

معاونان آموزش و درمان در جمع دستیاران سال اول رشته های تخصصی درمان/ آسیب نرسیدن به بیمار مهمترین رکن آموزش به دانشجویان رشته پزشکی است

معاونان آموزش و درمان دانشگاه در اولین سمینار آشنایی با اصول و مبانی ایمنی بیمار برای دستیاران تخصصی بر هماهنگی آموزش و درمان در یادآوری آموزش استادان گذشته خود مبنی بر، تلاش بر آسیب نرسیدن به بیمار بعنوان مهمترین وظیفه پزشکی تاکید کردند.

دکتر ضیایی معاون آموزشی دانشگاه در ابتدای این سمینار از بیمارستان ها و مراکز درمانی بعنوان خروجی نتایج آموزش یاد کرد و با اشاره به افزایش رضایت بیماران بعنوان مهمترین هدف آنها، مراقبت بیمار توام با خدمت مهربانانه و با عشق و علاقه را تنها راه ارتقاء و حفظ سلامت بیمار دانست.

 وی ارائه خدمت ایمن، ارائه به موقع خدمت مبتنی بر شواهد، کارآمد بودن، مهارت ارتباطی مناسب با سایر بخش ها و قسمت ها و رفتار حرفه ای مناسب، تطبیق با قانون و مقررات حاکم بر سیستم های پزشکی، آموزشی و درمانی  و یادگیری از تجارب و ارتقا ء در طول عمر را از اصول صلاحیت و شایستگی پزشکان عنوان کرد.

 دکتر میرهاشمی سرپرست معاونت درمان نیز با اشاره به نتایج کمیته های خطای پزشکی که در معاونت درمان تشکیل می شود، 70 درصد عامل اصلی خطاهای پزشکی را ناشی از عدم توجه به مهارت های ارتباطی عنوان کرد.

 وی با تاکید بر مساله ایمنی بیمار بعنوان مهمترین هدف تشکیل سمینار مذکور، تلاش و توجه پزشکان به ویژه متخصصین به مقوله ایمنی بیمار را یکی از حلقه های مهم در اصلاح برخی از رفتارهایی دانست که منجر به خطاهایی در فرایند چرخه درمان می شود.

 سرپرست معاونت درمان در خاتمه خواستار تلاش همه جانبه فعالان عرصه بهداشت و درمان در اصلاح رفتارهای شغلی شد و افزود: همه افراد شاغل در بیمارستان همانند یک خانواده بزرگ هستند، که درکنار یکدیگر میتوانند با بهره گیری از تجارب و دانش یکدیگر تاثیرات مهمی را در حوزه بهداشت، درمان و آموزش کشور ایفا کنند.

 گفتنی است در این سمینار استادان و مدرسین پیرامون آشنایی با مبانی ایمنی بیمار و درک سیستم ها و تاثیر آن بر مراقبت بیمار، خطاهای پزشکی و نحوه گزارش دهی، اصول آموزش به بیمار، نحوه اخذ رضایت و برائت نامه آگاهانه و اصول رضایت شخصی، رعایت اصول تجویز منطقی خون و فرآورده های خونی و برخی از حوزه های مرتبط مطالبی را بیان کردند.

 شایان ذکر است سمینار مذکور توسط معاونت درمان و با مشارکت دانشکده پزشکی (معاونت آموزشی تحصیلات تکمیلی و EDO دانشکده) در روز پنج شنبه 2 آذرماه در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار شد.

 همچنین دومین مرحله سمینار روز 9 آذرماه در دانشکده پزشکی برگزار گردید و ادامه مباحث مرتبط با ایمنی بیمار در روز 23  آذرماه در مکان مذکور تشکیل می شود.

 


١٤:٤٠ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٥٠٨٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٦خروج
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : msp@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.