يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 

اتوسکوپ(Otoscope)یا اوریسکوپ(Auriscope)=نام وسیله‌ای پزشکی است که برای مشاهده داخل گوش از آن استفاده می‌شود. پزشکان از این وسیله به منظور غربالگری برخی بیماری‌ها در معاینات دوره‌ای معمول و یا بررسی برخی شکایات مرتبط با سیستم شنوایی استفاده می‌کنند. با کمک اتوسکوپ می‌توان گوش خارجی و میانی را مورد معاینه قرار داد.

اتوسکوپ از یک «دسته» و یک «سر» تشکیل شده است. «سر»،‌ حاوی یک منبع الکتریکی تولید نور و یک عدسی با قدرت بزرگ‌نمایی کم است. انتهای قدامی این وسیله دارای ناحیه‌ای به منظور اتصال یک اسپکولوم پلاستیکی برای ورود به داخل مجرای گوش می‌باشد.

 

 

انواع اتوسکوپ
در بسیاری از مدل‌های اتوسکوپ، دریچه عدسی به صورت متحرک و قابل جداسازی بوده که به وسیله آن می‌توان برخی از ابزار معاینه را با هدایت اتوسکوپ وارد مجرای گوش کرد. از این خاصیت به عنوان مثال، در خارج کردن ترشحات گوش (سرومن) استفاده می‌شود. برخی دیگر از مدل‌ها، دارای محلی به منظور وارد کردن هوا از طریق اسپکولوم به داخل مجرا برای ارزیابی میزان تحرک پرده تمپان می‌باشند. بسیاری از اتوسکوپ‌های مورد استفاده در مطب‌ها، از نوع ثابت بوده، در حالی که برخی نیز قابل حمل هستند. انواع ثابت با کمک یک رابط به منبع الکتریسیته متصل می‌شوند، در شرایطی که انواع قابل حمل، اغلب حاوی باتری‌های قابل شارژ هستند.
اتوسکوپ‌ها می‌توانند بدون نیاز به کارگذاری اسپکولوم، جداگانه برای معاینه بینی نیز مورد استفاده قرار گیرند

 

 

چگونگی استفاده از اتوسکوپ
در معاینه گوش، شاید به جای داشتن اطلاعاتی وسیع از کلیه پاتولوژی‌های موجود در این ناحیه، داشتن مهارت در استفاده از اتوسکوپ و نیز مشاهده هر چه بیشتر مجرای گوش خارجی در افراد طبیعی، کمک قابل توجهی به پزشک ارایه کند.از کافی بودن نور لامپ اتوسکوپ برای معاینه و سالم بودن باتری، اطمینان حاصل کنید. نور ناکافی، تغییرات مختصر مانند تغییر رنگ پرده تمپان را به درستی نشان نخواهد داد.
نحوه معاینه گوش
ابتدا باید بیمار را از چگونگی نحوه انجام کار، مطلع ساخت و به او توضیح داد که این معاینه می‌تواند مختصری ناخوشایند و نه دردناک باشد. از یک اسپکولوم متناسب با قطر مجرای گوش استفاده کرده، آن را به اتوسکوپ متصل کنید. طبیعتا کودکان را باید با اسپکولوم باریک‌تر مورد معاینه قرار داد. همواره وسیله را در دستی بگیرید که گوش همان سمت را معاینه می‌کنید. (به عنوان مثال، از دست راست برای معاینه گوش راست و برعکس). بتدا گوش سالم را معاینه کنید. این عمل ضمن پیشگیری از انتقال عوامل عفونی به گوش غیرمبتلا، به شما این امکان را می‌دهد تا با مشاهده آناتومی نرمال گوش، سمت مبتلا را با آن مقایسه کنید. با دست آزاد خود، نرمه گوش را به آرامی بکشید تا مجرای خارجی گوش، مسیر مستقیم‌تری بگیرد، البته این اقدام در دوران کودکی به علت مسیر مستقیم مجرا، چندان ضروری نیست. به هنگام ورود اسپکولوم به داخل مجرا، به علت تحریک شاخه‌های جلدی عصب دهم (واگ) بیمار ممکن است دچار سرفه شود.

 

اتوسکوپ را چگونه در دست بگیریم؟
شما می‌توانید اتوسکوپ را به صورت «قلم» یا «چکش» در دست بگیرید. حالت اول، به شما این امکان را می‌دهد که با تکیه دادن کناره‌های دست روی ناحیه گیجگاهی بیمار، از آسیب احتمالی مجرای گوش در اثر حرکت ناگهانی سر، جلوگیری کنید. این خطر به هنگام معاینه گوش کودکان یا بیماران با مجرای دردناک همواره وجود دارد.
بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند که اتوسکوپ را به حالت «چکش» به دست گیرند، چرا که استفاده از این روش، راحت‌تر و عملی‌تر است، اگر چه به علت کنترل کمتر و تحریک پوست مجرای گوش به وسیله نوک اسپکولوم برای بیمار خوشایند نخواهد بود.

 

 


لزوم ارزیابی کیفی دستگاه
اتوسکوپ‌های با کیفیت بالا، اغلب گران‌قیمت هستند و شاید وجود تنها یک دستگاه با چنین ویژگی‌هایی، در اغلب بخش‌ها و یا درمانگاه‌ها، کافی باشد. بسیاری از دانشجویان، ترجیح می‌دهند که با پرداخت مختصر هزینه‌ای، از یک مجموعه تشخیصی اتوسکوپ افتالموسکوپ استفاده کنند. در این‌گونه مجموعه‌ها، لزوم ارزیابی کیفی اجزای اتوسکوپ حایز اهمیت است، چرا که یک دستگاه با کیفیت پایین، با وجود مهارت فرد معاینه کننده، نخواهد توانست جزییات دقیقی از وضعیت پرده صماخ ارایه نماید.

________________________________________________

اسپکولوم یا(speculum) = وسیله‌ای جهت کنار زدن بافتها و فراهم آوردن دید بهتر ناحیه هنگام معاینه است. پرکاربردترین اسپکولوم ، اسپکولوم واژینال است هرچند اسپکولوم بینی، رکتوم، گوشی و دهانینیز هنگام معاینه بکار میروند.

اسپکولوم واژینال : در خانم‌ها برای انجام معاینات پزشکی واژنو همچنین در مواردی در روند انجام عمل‌های جراحی در این نواحی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دسته وسایل اکارتوریقرار می‌گیرد.این وسیله اغلب جنس پلاستیکی داشته و یکبار مصرف است هرچند جنس فلزی آن قابلیت استفاده مکرر را دارد.

از دیگر اکارتورهای اسپکولومی می‌توان اسپکولوم بینی و اسپکولوم گوش میانیرا نام برد.

 

دیاپازون

 

دیاپازون وسیله‌ای فلزیست دارای دو شاخه که انتهای آنها به یک پایهٔمشترک وصل شده است. با وارد شدن ضربه به یکی‌ از شاخه‌ها هوای داخل آن متراکم میشود و از آنجا که ته دیاپازون بسته است،این پدیده باعث به وجود آمدن امواج ساکنمیشود که صدای آن قابل شنیدن است. بسامدهر دیاپازون ثابت است و به پدیده تشدیدمربوط است. دیاپازون در شنوایی سنجی کاربردهای مختلفی‌ از مقایسه شنوایی,تشخیص و تمایز مشکلات حسی و عصبی و تایید گپ دارد.

آزمونهای دیاپازونی:

آزمونهای دیاپازونی ، هنوز یکی از قسمت های مهم آزمایشات عملکرد شنوایی هستند . مفیدترین دیاپازون ها برای ارزیابی شنوایی ،‌دیاپازون های با فرکانس ارتعاشی ۲۵۶ ، ۵۱۲و ۱۰۲۴ هستند. دیاپازون با فشردن بین دو انگشت شست و اشاره و یا توسط زدن به پشت دست ، به صدا در می آید . اگر به دیاپازون ضربه شدید وارد شود ، صدای حاصل شدت زیادی دارا خواهد بود و در ضمن تونال نیز نبوده و صداهای دیگری نیز همراه آن ایجاد می شوند . باید به خاطر داشت که آزمونهای شنوایی هنگامی بهترین نتایج را دارند که در نزدیکی آستانه شنوایی انجام شوند . چون صدا میتواند به گوش سالم نیز انتقال یابد ، لازم است گوشی که مورد آزمایش نیست ، ماسکه شود. دو نمونه ازآزمونهای دیاپازونی ( آزمون های رینه و وبر) می توانند تا حدودی در افتراق کاهش شنوایی انتقالی از نوع حسی عصبی کمک کنند .

آزمون وبر:

دراین آزمون دیاپازون را بعد از به صدا درآوردن ، بر روی دندانهای پیشین ماگزیلاری و یا در وسط پیشانی قرار می دهیم . بیماری که دچار کاهش شنوایی انتقالی است ، صدای دیاپازون را درگوش ناشنوای خود بلندتر از گوش سالم می شنود ، زیرا صداهای موجود در اتاق معاینه ، گوش سالم را ماسکه می کنند ، اما گوش مبتلا به کاهش شنوایی انتقالی که نمی تواند صداهای محیطی را بشنود ، احتمال بیشتری برای شنیدن صدای دیاپازون منتقل شده از راه استخوانی دارد . اگر یک گوش به کاهش شنوایی حسی عصبی مبتلا بوده و گوش دیگر سالم باشد ، صدای حاصل از دیاپازون درگوش سالم بهتر شنیده می شود.

آزمون رینه:

این آزمون با قرار دادن متناوب یک دیاپازون در جلوی مجرای شنوایی خارجی و بعد روی استخوان ماستویید مجاور انجام می شود . گوش طبیعی صدای دیاپازون را توسط انتقال هوایی به مدت دو برابر بیشتر از انتقال استخوانی می شنود. درکاهش شنوایی انتقالی ، مدت شنیدن صوت توسط انتقال استخوانی طولانی تر از انتقال هوایی میشود . اگر مدت زمان شنیدن صوت از راه انتقال هوایی بیش از انتقال استخوانی باشد ، آزمون رینه مثبت است و در صورت صادق بودن عکس آن ، آزمون رینه منفی می باشد.

آزمون شواباخ:

در این آزمون معاینه کننده شنوایی خود را از راه انتقال استخوانی ( در صورت طبیعی بودن ) با شنوایی استخوانی بیمار مقایسه میکند . برای انجام این کار ، یک دیاپازون مرتعش را بطور متناوب بر روی ماستویید خود و بیمار قرار می دهد.

ملاحظات ویژه در آزمون های دیاپازونی:

دیاپازون را باید به صورت متناوب و نه مداوم ، روی استخوان قرار داد.

استفاده از اتاق معاینه ضد صوت ضروری نیست ، اما آرام بودن اتاق لازم است.

انجام صحیح آزمون های دیاپازونی ، روش مهمی برای کنترل آزمون های اودیومتری است.

شاخه های دیاپازون باید به موازات گوش قرار گیرند و نباید مایل باشند ، زیرا از نظر تئوری درحالت اخیر هیچ صدایی به گوش نمی رسد.

دیاپازون باید درمحل صحیح روی استخوان ماستویید قرار گیرد . معمولا“ برای تعیین بهترین محل قرارگیری دیاپازون ، از روش آزمون و خطا استفاده میشود.

دیاپازون دارای فرکانس ارتعاشی ۲۵۶ دقیق ترین دیاپازون برای تشخیص مقادیر اندک کاهش شنوایی انتقالی است . انواع دارای فرکانس ارتعاشی ۵۱۲ و ۱۰۲۴ برای درجات بیشتر اختلاف بین انتقال هوایی و استخوانی مناسب هستند.

 

 

مرکز مهارتهای بالینی
كارگاه پيش كارورزي
کارگاه پیش کارورزی گروهaارولوژی درمورخ 07/10/98 در مرکز مهارتهای بالینی برگزار گردید
 ١٤:٣٧ - 1398/10/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرکز مهارتهای بالینی
كارگاه پيش كارورزي
کارگاه پیش کارورزی گروه aارولوژی درمورخ 07/10/98 12 در مرکز مهارتهای بالینی برگزار گردید
 ١٤:٣٥ - 1398/10/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
كارگاه پيش كارورزي
كارگاه احياي نوزادان
كارگاه پيش كارورزي
دسترسی ها
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تابلوی اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 216
 بازدید امروز : 26
 کل بازدید : 329584
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.22
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.