سه شنبه ٢٥ خرداد ١٤٠٠ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1446
 بازدید امروز : 27
 کل بازدید : 101790
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.21
 

كاردرمانی (Occupational Therapy or Ergo therapy)

کاردرمانی به عنوان یکی از شاخه های علوم توانبخشی و ضروری در مجموعۀ خدمات توانبخشی، با بکارگیری روش های درمانی بیومکانیکال، رشدی-عصبی و جبرانی، مبتنی بر اصول علوم شناختی اعصاب و روان، بیومکانیک و جامعه شناسی، به ارزیابی، معالجه (درمان، بازتوانی، و نوتوانی) و نیز مشاورة بیماران با ناتوانی های کارکردی جسمی-حرکتی، ذهنی-روانی و همچنین اجتماعی می پردازد. کاردرمانی با استفاده از تمرینات درمانی و فعالیت های ویژه برای بالا بردن یا بازگرداندن توانایی های بیمار و به حداقل رساندن ناتوانایی های وی، به فرد بیمار کمک می کند تا در تمام جنبه های زندگی روزانه به بالاترین سطح عملکردی و استقلال در انجام کارها برسد.

در سال 1951 فدراسیون جهانی کاردرمانی تشکیل شد و تاريخچۀ رشته كاردرماني در ايران به سال 1350 باز مي گردد.  با پیشرفت این علم، در سال های اخیر جذب دانشجو در مقطع دکتری نیز آغاز شده و هم اکنون با توجه به نياز مددجويان، شرايط و امكانات محيطي، خدمات کاردرمانی به صورت انفرادي و گروهی در مراكز درمانی توانبخشی و بيمارستانهاي عمومي و تخصصي ارائه می شود. لازم به ذکر است حدوداً 162 خدمت قابل ارائۀ کاردرمانی در طرحكشوري تدوين بومي ارزش نسبي خدمات سلامت و نیز استاندارد سازی و تدوين شناسنامه خدمات، با یاری اعضای هيات بورد و انجمن علمي كاردرماني ایران و صاحبنظران این رشته در سال 90 معرفی شده است که پیگیری این طرح تا تصویب نهایی تعرفه و بیمه گذاری ادامه دارد.

خدمات واحد کاردرمانی بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش در زمینۀ جسمی-حرکتی کودکان و بزرگسالان (بیماری های نورولوژیک مانند سکتۀ و ضربۀ مغزی، پارکینسون، ام اس، فلج مغزی، ضایعات نخاعی و ... بیماری های روماتولوژی، بیماری های عصبی-عضلانی مثل میوپاتی، بیماری های ارتوپدی از قبیل شکستگی، ضایعات بافت نرم و تاندونی، اعصاب محیطی، قطع عضو، سوختگی ها، اختلالات اسکلتی-عضلانی، مشکلات تعادلی، درکی-شناختی، سالمندی و ادم لنفاوی ناشی از درمان سرطان و ...) و اخیراً نروفیدبک ذهنی- روانی کودکان ارائه می شود.

 نحوۀ ارائۀ خدمات کاردرمانی، به صورت فرد به فرد و مستقیماً در تماس با بیمار در زمان حداقل 45-60 دقیقه در هر جلسۀ درمانی به شرح ذیل می باشد:

1.        ارزیابی های اختصاصی بیمار بر اساس تاریخچه، مشاهدات عینی و بررسی محدودیت های عملکردی و سپس تنظیم اهداف و برنامۀ درمانی.

2.       در صورت نیاز استفاده از مدالیته هایی همچون: پارافین، کیسه های گرمایی و سرمایی، آب گرم و سرد، جهت افزایش خونرسانی، تسکین درد و افزایش انعطاف پذیری بافت نرم و مفاصل.

3.       به کار گیری شیوه های درمانی همچون؛ ساخت اسپیلنت های مختلف برای عضو در حالت استراحت و افزایش دامنه، تمرینات وضعیتی و تمرینات درمانی اندام ها به منظور افزایش دامنه حرکتی، انعطاف پذیری، قدرت و تحمل عضلانی و تمرینات روزانه منزل با اصول و نظم، آموزش فعالیت های عملکردی و کاربردی، بازآموزی حس های حفاظتی و تشخیصی، باز آموزی عصبی-عضلانی، پیشرفت هماهنگی عضلانی توسط تمرینات، انجام تکنیک های موبیلیزاسیون بافت نرم و ماساژ برای تحت تأثیر قرار دادن بافت نرم به منظور افزایش گردش خون و کاهش درد، تمرینات کششی، موبیلیزاسیون مفاصل محیطی به منظور افزایش طول عضله و دامنه حرکتی مفاصل، تسهیل مراحل رشدی- حرکتی، تعدیل تون عضلانی، تسهیل یا مهار رفلکس های رشدی، تمرین مهارت های حرکتی ریز و درشت دست، تسهیل رفلکس های تعادلی و حفاظتی، تجویز ارتز و آموزش راه رفتن و همچنین برای کودکان بازی درمانی، رفتار درمانی، تسهیل اختلالات درکی-شناختی و درکی-حرکتی، بهبود مهارت های توجه و تمرکز و آموزش های پیش از مدرسه.

4.       استفاده از رویکردها و متدهای جدید درمانی مانند؛ نروفیدبک-بیوفیدبک، کینزیوتیپ و سیستم تعلیق درمانی در توانبخشی. 

5.       آموزش در مورد بیماری و آگاهی فرد و نیز آموزش مراقبت از خود و انجام فعالیت های روزمره زندگی در کار و خانه منطبق با فرهنگ بیمار برای پیشرفت توانایی های فرد، توصیه لازم برای ایجاد تطابق در محیط خانه و کار و استفاده از تجهیزات تطابقی و کمکی در صورت لزوم، راهنمایی اعضای خانواده و همراهان برای مراقبت فرد و کودک.

 شایان ذکر است که کاردرمانی در کنار سایر اعضای تیم توانبخشی شامل؛ طب فیزیکی و توانبخشی با تشخیص صحیح اختلال و تجویز درمان دارویی و نوع توانبخشی، فیزیوتراپی با الکتروتراپی و تمرینات کلینیکی، گفتاردرمانی در اختلالات بلع و تکلم و ارتوپدی فنی و ... کارآمدتر و اثربخش تر خواهد بود.

 ممکن است اینگونه به نظر رسد که کاردرمانی نیز مانند برخی رشته ها در خدمات رسانی مشابه رشتۀ دیگری باشد. این تشابه به خصوص در حیطۀ کاردرمانی جسمانی مشخص تر است. اما چنانچه در توضیحات فوق بیان شد، مدت زمان ارائۀ خدمات مربوطه به دلیل درمان و آموزش به فرد و والدین کودک در هر جلسۀ درمانی طولانی تر و فرد به فرد بوده و ضمن آن تجهیزات مورد استفاده کاردرمانی بسیار ساده تر و تنها جهت شروع ارائۀ خدمات بعدی و کاربردی تر می باشند. مهمتر از آن بخش آموزش تمرینات در منزل و نحوۀ مراقبت از خود همانند جابه جایی و راه رفتن و استفاده از دستها و انجام فعالیت های روزمره زندگی و نیز نحوۀ استفاده از تجهیزات تطابقی و کمکی در صورت لزوم توسط کاردرمانگر است.

 

کلاس های آموزشی
برگزاری کلاس های آموزشی آنلاین
با توجه به شیوع ویروس کرونا و تغییر برنامه های آموزشی کلاس های گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه پابرجا و به صورت آنلاین برگزار می گردد.
 ٠٨:٤٣ - 1399/01/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
دسترسی ها
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.