پنج شنبه ٠٣ تير ١٤٠٠ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > برنامه آموزش پزشکی عمومی > راهبردهای آموزشی 
 
 

اهداف کلی برنامه آموزشی پزشکی عمومی-1383

- کسب دانش مورد لزوم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماران به عنوان سطح اولیه ارائه کننده خدمات بالینی.

- کسب مهارت مورد لزوم برای تشخیص و درمان بیماران به عنوان سطح اولیه ارائه کننده خدمات بالینی

- کسب نگرش مورد لزوم برای تشخیص و درمان بیماران به عنوان سطح اولیه ارائه کننده خدمات بالینی منطبق با فرهنگ اسلامی و نظام جمهوری اسلامی.

- کسب دانش، مهارت و نگرش مورد لزوم برای انجام مداخلات موثر در مسائل عمده بهداشتی در سطح جامعه و نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی کشور.

- کسب دانش، مهارت و نگرش مورد لزوم برای مدیریت اطلاعات و یادگیری مادام العمر.

فاز I: علوم پایه

در این مرحله دوره های آموزشی علوم پایه و عمومی در قالب 90 واحد و در طی 5 ترم، به ترتیبی که توسط دانشکده پزشکی تدوین می شود ارائه می شود. در این فاز دانشجویان با ساختار طبیعی مولکولی مرتبط با حیات، سلولهای بافتی، احشاء و دستگاه های بدن انسان و همچنین اعمال فیزیولوژیک او در وضعیت سلامت آشنا می شوند. همچنین شناخت عوامل بیولوژیک بیماریزا و مکانیزمهای دفاعی بدن در برابر آنها و اصول آسیبهای بدن انسان و آشنایی با اصول مسائل بهداشتی و ارزیابی جامعه از نظر خطرات سلامت از جمله اهداف دیگر این فاز می باشد.

فاز II: مقدمات علوم بالینی

این فاز که به صورت ترمی ارائه می شود حاوی دوره هایی است که دانشجویان را برای ورود به فاز IIIعلوم بالینی آماده می نماید. هدف از این فاز آماده سازی دانشجو برای ورود به دوره بالینی از طریق شناسایی علائم بالینی بیماریها، مفاهیم عمومی پاتولوژی و فارماکولوژی و اصول اپیدمیولوژی بالینی می باشد. همچنین در این فاز دانشجویان آشنایی مقدماتی با مفاهیم و مبانی اساسی تشکیل دهنده تشخیص و قضاوت بالینی از طریق دوره «مبانی طبابت مبتنی بر شواهد» می یابند. از ویژگیهای دیگر این فاز این است که در این برنامه آزمون جامع علوم پایه در انتهای این فاز برگزار شده و گذراندن آن برای ورود به فاز IIIالزامی است.

فاز III: علوم بالینی

در این برنامه، دوره های فیزوپاتولوژی (برنامه قبلی) حذف شده است و محتوای تئوریک آن به دوره های بالینی انتقال یافته است. هدف از این دوره آشنایی دانشجویان با ساختار غیرطبیعی، مولکولی و مرتبط با حیات سلولهای بافتی، احشاء و ارگانهای فرد بیمار بوده و با خطرات سلامت در جامعه نیز آشنا می شود. در طی این فاز دانشجویان با آشنایی با بیماریها، مکانیزمهای ایجاد آنها و تظاهراتشان، در زمینه تشخیص بیماری و تصمیم گیری و قضاوت بالینی بر اساس معاینات بالینی و یافته های آزمایشگاهی آموزش می بینند.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.