پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 

مرکز مسمومین لقمان در حال حاضر به عنوان قطب سم شناسی بالینی و مسمومیتها و بزرگترین سانتر مسمومین کشور فعالیت میکند .

تاریخچه سم شناسی بالینی در ایران به سالهای بسیار قبل باز می گردد. در تهران قدیم، بیمارستان رازی تهران بخش کوچکی را به درمان بیماران مسموم اختصاص داده بود.در آن زمان با کمک چندین تن از اساتید دانشکده پزشکی دانشگاه تهران کتابی تحت عنوان "تشخیص و درمان مسمومیتها" در سال 1328نگارش گردید، که این امرمقدمه تشکیل بخش سم شناسی بالینی شداین بخش بیمارستان رازی چند سال بعد تعطیل شد و درمان بیماران مسموم در تهران را بخشی ازبیمارستان لقمان به عهده گرفت که اختصاص به بیماران جذامی داشت. این بخش بعدها به بخش مسمومین شهرت یافت که با کمک بخش کودکان بیمارستان لقمان، بیماران دچارمسمومیتهای دارویی و شیمیایی را در تهران و شهرهای همجوار در گروههای سنی اطفال وبزرگسال پذیرش نمودند.

بیمارستان لقمان حکیم در مساحتی به وسعت تقریبی 20000 متر مربع و 32000 مترمربع زیر بنا، یکی از بیمارستانهای دارای قدمت تاریخی در شهر تهران بوده که در جنوب غربی تهران واقع شده است. بنای اولیه این بیمارستان در سال 1323 ساخته شده است و ابتدا به درمان بیماران عفونی اختصاص داشته است. بهداری وقت تهران در سال 1327 اقدام به گسترش بیمارستان نموده و بیمارستانی 300 تخته خوابی را احداث می نماید، که با توجه به زحمات دکتر محمد حسین لقمان ادهم فرزند لقمان الممالک که از پایه گذاران دانشگاه تهران نیز بوده است، آن را به لقب ایشان لقمان الدوله می نامند. در سال 1346، بهداری تهران به پیشنهاد دکتر یاسمی مرکز اطلاعات مسمومین را نيز در محل بیمارستان لقمان راه اندازی می نماید.درمرحله اول اطلاعات مربوط به 700ماده سمي وبيش از300ماده تركيبي تهيه گرديدكه در700كارت مخصوص گنجانيده شده وكليه اطلاعات لازم در آنها درج شده بود. پس ازتغييرات هيئت رئيسه بهداري تهران همه چيزبه وادي فراموشي سپرده ميشودواين مركز اطلاع رساني تعطيل ميگردد.

این بیمارستان در سال 1345 تحویل بهداری وقت گردید و در سال 1349 به عنوان بیمارستان شماره 2 در اختیار ارتش قرار گرفت. در سال 1350 این بیمارستان در اختیار دانشگاه ملی وقت قرار داده مي شود که پس از پيروزي انقلاب اسلامی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار می گیرد.

مجموعه مسمومین این بیمارستان در حال حاضر یکی از قدیمی ترین و فعال ترین بخشهای سم شناسی بالینی و درمانی مسمومین در کشور و منطقه بشمار می آید که قدمتی در حدود 70 سال دارد و با داشتن امکانات پیشرفته به عنوان یکی از مراکز مرجع سم شناسی بالینی در کشور محسوب می شود.  ادامه مطلب...

دسترسی ها
تابلوی اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 22715
 بازدید امروز : 7
 کل بازدید : 64245
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.14
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.