شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
 

  

رشته تخصصی پزشکی قانونی و مسمومیتها يکی از رشته های مهم علوم پزشکی است که در دانشگاه ها و دستگاه قضائی کشورهای مختلف ايفای نقش می کندو با استفاده از روش های کلینیکی و پاراکلینیکی، محیطی علمی تحقیقاتی را برای یادگیری تخصصی در این رشته ایجاد میکند. با افزایش روزافزون مرگ هایی با علت نامعلوم، خودکشی ها، سوء مصرف مواد، مسمومیت ها، جنایات،مشکلات قانونی در ارتباط با مسائل پزشکی در جامعه، فقط رشته پزشکی قانونی و مسمومیتها است که می تواند مداخله گر بوده و بعنوان کلیدی برای حل تحقیقات حقوقی مرتبط بامسائل پزشکی که نیاز به بررسی، مطالعه و درمان دارد عمل نماید و این مهم جزو وظایف پزشکان تربیت شده است.

بيش از يک قرن از تاسيس دپارتمان هاي پزشکي قانوني در دانشگاه هاي معتبر دنيا تحت عناوين مختلفی نظيرClinical Forensic Medicine,  Forensic Medicine and Clinical Toxicity, Clinical Forensic Medicine and Toxicology, …مي گذرد و تقريباً تمامي رشته هاي تخصصي پزشکي و حرفه های وابسته در رابطه با کار حرفه اي خود روزانه با مسايل مختلف قانوني مواجه می شوند. بديهی است پيشرفت های روزافزون در اين   حيطه از علم پزشکی موجب افزايش دقت و صحت تشخيص و درمان بیماران مسمومیت های دارویی و شیمیایی،علت فوت و عوامل مؤثر در آن، کشف علمی عوامل تروما و آسيبهای جسمی و روحی مصدومين و احقاق حقوق بيماران شده است. همچنين گسترش دانش در حيطه اين رشته موجب ايجاد زيرشاخه های فوق تخصصی در زمينه های مختلف علوم پزشکی قانونی نظير راديولوژی قانونی، روانپزشکی قانونی، تروماتولوژی قانونی، سم شناسی بالینی، پاتولوژی قانونی، ژنتیک قانونی و ... گرديده است.

گروه آموزش پزشکی قانونی و مسمومیتها در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دز سال 1387 با تلاشهای آقایان دکتر محمدعلی امام هادی و دکتر بابک مصطفی زاده و خانم دکتر فریده خدابنده تاسیس و در سال 1390 اولین دوره از دستیاران تخصصی پزشکی قانونی را پذیرش نموده است. در حال حاضر با تربیت بیش از 50 متخصص یکی از سه دانشگاه فعال در زمینه تربیت متخصص پزشکی قانونی در سطح کشور می باشد. 


 
    انتظار می رود دانش آموختگان رشته پزشکی قانونی و مسمومیتها دارای توانمندیهای زیر باشند:

  -  اظهار نظر کارشناسی در خصوص مسائل پزشکی قانونی در بیمارستانها، مراکز درمانی و سیستم قضائی
  -  تشخیص و اداره و درمان بیماران مسمومیتهای دارویی و شیمیایی در بخشهای مراقبت ویژه، عادی و اورژانس
  -  انجام فعالیتهای پژوهشی در زمینه تخصصی و تولید دانش

 

 
Url Not Found!
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 123885
 بازدید امروز : 14
 کل بازدید : 295362
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.11
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.