پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی

شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام رضا(ع) بر عموم مسلمانان جهان تسلیت باد

امام رضا(ع) در سال 148 هجرى قمرى يعنى حدود (1250) سال پيش در شهر مدينه به دنيا آمد. پدر ايشان امام موسى بن جعفر(ع)، يعنى امام هفتم شيعيان و مادرشان بانويى بزرگوار و خردمند به نام (تكتم) يا (نجمه) بود. امام رضا(ع) درهمان سالى زاده شد كه پدربزرگ ايشان، يعنى حضرت امام جعفر صادق(ع)، به شهادت رسيد.

نام ايشان (علی)و کنیه وی(ابوالحسن) است. از جمله معروف ترين القاب ایشان، (رضا)، (عالم آل محمد)، (غريب الغرباء)، (شمس الشموس) و (معين الضعفاء) بود. دوران كودكى و جوانى امام در مدينه گذشت. اخلاق نيكو، دانش فراوان، ايمان و عبادت بسيار از ويژگى هايى بود كه امام را مشخص مى ساخت.

از خوش اخلاقى امام سخن بسيار گفته اند. حضرت رضا(ع) هيچ گاه با سخن خود، ديگران را آزار نداد، سخن هيچ كسى را قطع نكرد، به نيازمندان بسيار كمك مى فرمود، با خدمتگزاران خود بر سر يك سفره مى نشست و غذا مى خورد، هميشه چهره اى خندان داشت،هرگز با صداى بلند و با قهقهه نمى خنديد،هنگام نشستن، هرگز پاى خود را در حضور ديگران دراز نمى كرد، در حضور ديگران هرگز به ديوار تكيه نمى زد، به عيادت بيماران مى رفت، در تشييع جنازه ها شركت مى جست، از مهمانان خود، شخصا پذيرايى مى كرد، وقتى بر سر سفره اى مى رسيد، اجازه نمى داد تا به احترام او از جاى برخيزند، به پاكيزگى بدن، موى سر و پوشاك خود بسيار توجه داشت، بسيار بردبار و صبور و شكيبا بود.

امام رضا(ع) همچنین جايگاه علمى ويژه اى داشت. او از دانشى سرشار بهره مند بود و اين برجستگى علمى او در رويارويى با دانشمندان اديان و مذاهب ديگر، بهتر آشكار مى شد. جلسات و محافلى كه علما و دانشمندان مختلف گرد هم مى آمدند و به بيان ديدگاهها و نظرات خويش مى پرداختند، در آن زمان رونق خاصى داشت. حاكمان آن عصر، گاه براى جلوه دادن شكوه دربار خويش، گاه به منظور گرايش دانشمندان به دربار، و زمانى براى اين كه بر عقيده كسى چيره شوند، در كنار مجالس ديگر، به برگزار كردن نشستهاى علمى نيز مى پرداختند. اين محافل كه به جلسات (مناظره) معروف بود، بهترين مكان براى ابراز شايستگى هاى علمى افراد به شمار مى رفت.

ده سال از دوران امامت حضرت رضا(ع)، با حكومت هارون همزمان بود. در اين ده سال، موقعيت مناسبى براى مبارزه علنى و رسمى براى امام رضا(ع) پديد نيامد و بيشتر تلاش سياسى امام به صورت پنهانى رهبرى مى شد، اما در گوشه گوشه سرزمينهاى مسلمانان جنبشها و قيامهاى پياپى شيعيان، حكومت عباسى را به تنگ آورده و هارون در برخورد با آنها دچار سردرگمى شده بود. اما در ميان همه حاكمان عباسى ، مأمون چهره اى ديگر داشت. او كه برادر خود، امين را كشت تا خود به حكومت برسد، در برخورد با شيعيان و به ويژه شخص امام رضا(ع) از راهى ديگر وارد شد و شيوه اى ديگر را در پيش گرفت.مأمون كه روز به روز گرايش بيشتر مردم به امام رضا(ع) را مى ديد، در برابر هم مسلكان خود، يعنى خاندان عباسى هيچ بهانه اى نداشت و در راه سفر به بغداد، در توس توقف کرد و در همان جا با خوراندن انار يا انگور زهرآلود به حضرت، امام رضا(ع) را مسموم ساخت و به شهادت رساند.

حضرت امام رضا(ع) در روز جمعه، آخر ماه صفر سال 203هجرى قمرى به شهادت رسيد، در حالى كه 55 سال از عمر مبارك امام سپرى شده است.محل شهادت امام، شهر توس و محل دفن ايشان نيز در باغ حميد بن قحطبه در سناباد بوده كه بعدها (مشهد الرضا،محل شهادت امام رضا عليه السلام) نام گرفته و اينك به نام مشهد شهرت دارد.


١٠:٢٧ - شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٣٩٤٠٢    /    تعداد نمایش : ١٠٦خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.