جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧ - 
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

رئیس دانشگاه با اعضای گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی دیدار کرد/ دکتر آقاجانی: برای گسترش پزشکی اجتماعی نیاز به حرکت جدید است

دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همراه معاونان آموزشی، تحقیقات و فناوری و مدیر روابط عمومی دانشگاه شنبه ۱۹ خردادماه با حضور در دانشکده پزشکی با اعضای گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دیدار کرد.

دکتر طبیبی رئیس دانشکده پزشکی در ابتدای این دیدار به نقش مهم گروه پزشکی اجتماعی اشاره کرد. دکتر طبیبی همکاری این گروه در اجرای برنامه آموزشی پزشکی خانواده را شایان توجه دانست.

وی ضمن معرفی ۱۲ عضو هیأت علمی این گروه خاطر نشان کرد: فعالیت های پژوهشی گروه از سال ۲۰۱۵ روند صعودی داشته و میانگین تولید مقالات در گروه، به ۱۰۰ مقاله در سال می رسد.

دکتر طبیبی بالاترین شاخص H-indexگروه را ۱۸ و میانگین این شاخص برای اعضای گروه را ۷,۶ اعلام کرد.

دکتر محمدرضا سهرابی مدیرگروه پزشکی اجتماعی نیز در این دیدار به بین گروهی بودن آموزش در گروه پزشکی اجتماعی اشاره کرد و خواستار حمایت از اعضای هیأت علمی فعال در این گروه شد.

دکتر سهرابی با معرفی واحدهای درسی توسط این گروه، از واحدهای درسی «تماس با بیمار»، «تماس با جامعه» و «ایمنی بیمار»  به عنوان دروس مهم و اساسی نام برد که برخی از آنها بطور اختصاصی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تدریس می شود.

وی فراهم شدن بستر مناسب برای آموزش در مراکز بالینی، افزایش اساتید با زمینه پزشکی و توسعه کلینیک پیشگیری و ارتقاء سلامت در مراکز درمانی را راهکار مناسبی برای آموزش هدفمند دستیاران و فراگیران دانست.

مدیر گروه پزشکی اجتماعی همچنین خواستار راه اندازی دوره های فلوشیپ کلینیکال اپیدمیولوژی و سلامت روان جامعه شد. وی در پایان به معرفی مجلات و کتاب های منتشر شده در گروه پرداخت.

سایر اعضای گروه نیز در این دیدار خواستار راه اندازی دوره فلوشیپ کلینیکال اپیدمیولوژی، توسعه فضای فیزیکی گروه، تمرکز بر سلامت و پیشگیری از مخاطرات سلامت، مدیریت سلامت زنان، گسترش جامعه نگری، راه اندازی فلوشیپ زنان، راه اندازی ویزیت در منزل بانوان توسط مراقبین سلامت و پشتیبانی علمی از حوزه معاونت اجتماعی دانشگاه شدند.

اجرای بخش مهم ریفرم آموزش پزشکی در گروه پزشکی اجتماعی

دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه نیز در دیدار با اعضای گروه پزشکی اجتماعی، اطلاع از فعالیت ها، درخواست ها و پیشنهادهای اعضای گروه را از جمله اهداف مهم این دیدار برشمرد.

رئیس دانشگاه در پاسخ به درخواست های اعضای گروه گفت: درخواست ها و پیشنهادهای اعضای گروه توسط رئیس دانشکده در هیأت رئیسه دانشگاه طرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: ایجاد بستر آموزشی در فیلد و مراکز بالینی، از جمله موارد مهمی است که در هیأت رئیسه پیگیری و دنبال خواهد شد. وی همچنین از تلاش دانشگاه برای جذب عضو هیأت علمی با همه محدودیت ها و موانع مالی خبر داد.

دکتر آقاجانی همچنین راه اندازی فلوشیپ های حوزه پزشکی اجتماعی و اپیدمیولوژی را نیازمند هماهنگی و جلسات مشترک دانشکده های پزشکی و بهداشت دانست. وی همچنین از همکاری علمی گروه پزشکی اجتماعی با حوزه معاونت اجتماعی دانشگاه استقبال کرد.

رئیس دانشگاه با اشاره به جایگاه مهم پزشکی اجتماعی در دانشکده پزشکی گفت: بخش مهمی از اصلاح آموزش پزشکی در همین گروه پزشکی اجتماعی  و دروس مرتبط با آن در حال انجام است.

دکتر آقاجانی تأکید کرد: برای ترویج و گسترش اجتماعی بودن پزشک، باید راهکار اساسی یافت. آموزش هدفمند در مراکز بالینی یکی از راهکارهای اثربخشی این موضوع مهم است.

دید جامعه نگر اولویت پزشکی اجتماعی

وی با اذعان بر آغاز یک حرکت جدید در پزشکی اجتماعی خواستار شناسایی چالش ها و راهکارهای لازم برای اثربخشی بهتر آموزش در گروه شد و تأکید کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه باید با دیدی جامعه نگر تر وارد عرصه خدمات و فعالیت شوند و افکار پیشگیرانه در مخاطرات سلامت در همه فعالیت هایشان نمود داشته باشد.

دکتر آقاجانی نقش گروه پزشکی اجتماعی در دانشکده پزشکی را تربیت نیروهایی توانمند در جامعه نگری توصیف کرد و گفت: این گروه با تحت پوشش گرفتن همه گروه ها بر آموزش و ارتقاء آن در دانشکده تمرکز کند و همت خود را بر تربیت مهارت اجتماعی به گروه های پزشکی عمومی و خصوصی متمرکز کند تا از این طریق این آموزه ها وارد حوزه بالین و درمان شود.

آموزش ایمنی بیمار، یک فرصت مناسب

وی وجود دوره ایمنی بیمار در گروه  را یک فرصت مناسب برای کاهش مخاطرات ایمنی در مراکز درمانی عنوان کرد. دکتر آقاجانی گفت: توجه به واحد درسی ایمنی بیمار می تواند در تربیت نسل توانمندتر پزشکی نقش اساسی داشته باشد. ایمنی بیمار یک موضوع انسانی است تا با برنامه ریزی کاملا متفاوت و اجرایی بتواند نقش موثری در ارتقاء سلامت عمومی و مهارت های پزشکان آینده داشته باشد. این آموزش علاوه بر پزشکان عمومی برای دستیاران و پرستاران و سایر فعالان حوزه بالینی باید گسترش یابد و کلینیسین ها نیز در آموزش ان مشارکت کنند. دانشگاه برای سرمایه گذاری در این موضوع و در همه زمینه ها آمادگی کامل دارد.

وی خطاب به اعضای گروه یادآور شد: پژوهش در سیستم های سلامت یا HSRبه عنوان یک اولویت در گروه باید مدنظر قرار گیرد و بر اجرای آن در سایر گروه ها نیز نظارت داشته باشید. حل مشکلات نظام سلامت با مشارکت همه گروه های بالینی و با محوریت گروه پزشکی اجتماعی امکانپذیر است. این گروه باید جایگاه دانشگاه در مولفه های سلامت و راهکارهای مهم حل مشکلات نظام سلامت را ارتقاء بدهد.

دکتر ضیایی معاون آموزشی دانشگاه نیز مراقبت های سلامت و پیشگیری از مخاطرات را از اولویت های مهم نظام های سلامت در دنیا عنوان کرد و برنقش گروه پزشکی اجتماعی در پیشبرد این اهداف در دانشگاه تأکید کرد.

دکتر ضیایی همچنین تقویت گروه و تأکید بر ایفای نقش سلامت عمومی در این گروه را رویکردی لازم و ضروری دانست.

وی تعاملات مستمر و هدفمند حوزه سلامت و آموزش را راهکاری مطلوب در حل مشکلات نظام سلامت و حوزه درمان دانست و اظهار داشت: امروز در گروه پزشکی اجتماعی شاهد تعامل این دو گروه هستیم و تمرکز بر رفع نیازها شکل گرفته است.

دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این دیدار با اشاره به عملکرد پژوهشی این گروه، سرانه تولید مقالات اعضای هیأت علمی در دانشگاه را ۲,۱۱ اعلام کرد و تمام اعضای این گروه را از اعضای فعال پژوهشی نام برد.

دکتر زرقی همچنین مولفه های اجتماعی موثر بر حوزه سلامت را یکی از اولویت های پژوهشی دانشگاه برشمرد و آن را از اهم برنامه ریزی های میان مدت و بلند مدت عنوان کرد و گفت: با توجه به مأموریت گرا بودن دانشگاه، این اولویت ها به برنامه های پژوهشی جهت می دهد.

وی در پایان خواستار مشارکت اعضای گروه برای حضور در مراکز درمانی به منظور توسعه مراکز تحقیقات بالینی شد.

 


٠٩:٤٥ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣١٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٨خروج
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : msp@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.