دوشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٨ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

کارگاه آموزشی" اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی" در تالار ابن سینا برگزار شد

 معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی اعلام کرد؛ کارگاه آموزشی" اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی" با حمایت کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  به میزبانی معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این کارگاه که در 2 روز شنبه و یکشنبه 15 و 16 تیرماه سالجاری برگزار شد، 70 نفر از اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

کارگاه در2  قسمت تئوری و عملی تدوین شده بود. در ابتدای کارگاه بعد از قرائت آیاتی از قرآن کریم، دکتر سیدعلی ضیایی معاون پژوهشی دانشکده پزشکی به حاضران در کارگاه خیرمقدم عرض نموده و به بیان نکاتی پیرامون اهمیت اخلاق در پژوهش پرداختند.

 پس از آن دکترسیاوش احمدی نوربخش متخصص جراحی دامپزشکی و مشاور کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی وزارت متبوع و دکتر سعید فرزاد  متخصص جراحی دامپزشکی و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مباحثی را تحت عناوین: " الزامات اخلاقی، علمی و قوانین بین‏المللی ناظر بر استفاده از حیوانات آزمایشگاهی" ، "روشهای جایگزین استفاده از حیوانات آزمایشگاهی "،" آشنایی با ویژگی های گونه ها و سویه های مختلف حیوانات آزمایشگاهی" ، " اصول پرورش و نگهداری از حیوانات آزمایشگاهی و استانداردهای اماکن نگهداری از حیوانات" ، " ایمنی در کار با حیوانات آزمایشگاهی و بررسی برخی بیماری‏های مشترک حیوانات و انسان "  بصورت پاورپوینت و پرسش و پاسخ ارائه دادند. 

بخش عملی روز اول با حضور 22 نفر از شرکت کنندگان از ساعت 14:30 در سالن تشریح گروه بیولوژی و علوم تشریحی  دانشکده پزشکی با همکاری فاطمه زارع کارشناس ارشد گروه بیولوژی و علوم تشریحی آغاز شد.

در این قسمت از کارگاه مباحث : " آشنایی با حیوانات، مقید کردن، جابه‌جایی، تشخیص جنسیت، روشهای محاسبه دوز دارو، تجویز مواد، نمونه‏برداری، آشنایی با داروهای بیهوشی/بی‏دردی، بیهوش کردن حیوان و مدیریت بیهوشی " مطرح گردید و همکاران در 4  زیرگروه با انجام کار روی موش از نزدیک و بطور ملموس اصول اخلاقی کار با حیوانات را آموزش دیدند. کارعملی تا ساعت 19 ادامه داشت و مورد استقبال چشمگیر قرارگرفت.

در روز دوم کارگاه مباحث تئوری : " اصول نمونه‏برداری و تجویز مواد" ، "روشهای تشخیص درد و رنج در حیوانات آزمایشگاهی" ، "در بخش اول مطرح شد و در قسمت پایانی  مباحث "مبانی بی‏دردی و بیهوشی حیوانات آزمایشگاهی" و "معیارها و روش‏های پایان کار با حیوانات آزمایشگاهی"عنوان گردید. در بخش عملی روز دوم هم که از ساعت14:30 لغایت 19  با انجام کار روی موش ادامه داشت مباحث روز قبل برای گروه جدید همکاران مطرح شد.

در پایان حاضران ضمن تشکر از برگزاری کارگاه، تقاضای استمرار مباحث و برگزاری کارگاههایی از این قبیل را داشتند.

علاقمندان می توانند بمنظور دسترسی به مطالب مطرح شده در 2 روز کارگاه به آدرس goo.gl/ftwMEz مراجعه نمایند.

 

 


١١:١٤ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٣١٣    /    تعداد نمایش : ١٣٩خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.