شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

تیم ارزیابی اعتباربخشی پزشکی عمومی وزارت بهداشت از دانشکده پزشکی و مراکز تابعه بازدید کرد

 دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه  در جلسه  بازدید گروه ارزیابان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برنامه اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی که ۱۵ مردادماه برگزار شد، رسالت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را ارتقاء و پیشرفت برنامه آموزش علوم پزشکی دانست و گفت: این محور اصلی و دائمی در تمامی جلسات آموزشی، هیئت‌رئیسه، جذب و ممیزه دانشگاه است.

 به گفته وی آموزش علوم پزشکی مهم‌ترین ستون و محور دانشگاه محسوب می‌شود و در حوزه آموزش نیز اساسی‌ترین موضوع، پزشکی عمومی است.

 رئیس دانشگاه تأکید کرد: قطعاً مأموریت اول دانشکده‌های پزشکی در سطح علوم پایه تربیت دانشجوی پزشکی در مقطع پزشک عمومی است و هرگز نباید سایر برنامه‌ها بر این موضوع سایه بیندازد.

 تلاش برای قرار گرفتن دانشجویان در فیلدهایی که در نظام سلامت کشورمنشا اثر هستند، با گرایش هدفمند و تربیت پزشکانی بادانش، مهارت و اخلاق کافی از مهم‌ترین مواردی بود که دکتر آقاجانی به آن اشاره کرد.

 رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد: آموزش دستیاران فوق تخصص در دوره بالین نباید آموزش پزشکی عمومی را تحت‌الشعاع قرار دهد.   

 دکتر آقاجانی در پایان با تأکید بر اهمیت برنامه محوری در دانشگاه  یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که متولی برگزاری بیشترین  دوره‌های تربیت متخصصان در کشور است باید بالاترین و باکیفیت‌ترین برنامه‌ها را برای اجرای کامل و بی‌نقص فعالیت‌های آموزشی اجرا کند.

 نظام ارائه خدمات، نظام پیچیده‌ای است

دکتر امیر محسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه نیز در این جلسه اظهار امیدواری کرد که نتایج این جلسه منجر به ارتقا سطح کیفیت آموزش پزشکی عمومی شود.

 وی بابیان این‌که آموزش پزشکی عمومی امروز مهم‌ترین برنامه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است از پذیرش بیشترین تعداد دانشجو و بالاترین ورودی‌ها در این مقطع خبر داد.

 معاون آموزشی دانشگاه نظام ارائه خدمات را نظام پیچیده‌ای توصیف کرد و گفت: نظام ارائه خدمات در علوم پزشکی با مسائل متعدد و متنوعی همچون منابع،ظرفیت‌ها، نحوه پذیرش و حتی موقعیت‌های جغرافیایی روبرو است.

 وی با اشاره به این‌که برنامه نوین آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست، توضیح داد: اجرای یک برنامه نو  و جدید در محیطی همانند دانشگاه کار بسیار دشواری است و امروز برنامه‌هایی که در سیستم‌های آموزشی اجرا می‌شود با سایر روش‌ها در اقصی نقاط کشور و دنیا مقایسه می‌شود.

 دکتر ضیایی در خاتمه  از تمرکز ویژه دانشگاه بر موضوع اجرای برنامه نوین آموزش پزشکی عمومی خبر داد.

 ضرورت توجه به طول دوره‌ها و تعداد واحدها در برنامه آموزش پزشکی

دکتر مرضیه مولوی نجومی دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی وزارت بهداشت نیز در بخش دیگری از این نشست درخصوص تغییرات و تفاوت های موجود در کوریکولوم برنامه آموزشی پزشکی عمومی با برنامه ملی توضیحاتی ارائه داد و گفت: این تفاوت زیاد نیست و شاید از 20 درصد بالاتر نرود؛ در کوریکولوم برنامه آموزش پزشکی عمومی باید بیشتر به طول دوره ها و تعداد واحدها توجه گردد.

ایشان افزود: چالش بزرگ ما در این برنامه ، رفرانس ها و درسنامه هایی است که بعنوان منبع در امتحانات استفاده می شود که قرار گرفتن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را در مقام مقایسه با دانشگاه های دیگر در آزمون های ملی کاهش می دهد.

دکتر نجومی در انتها خاطرنشان کرد برگزاری امتحانات جامع کشوری (علوم پایه) مجزا برای دانشجویان برنامه ریفرم مساله ای است که بایستی مورد توجه قرار گرفته و راهکاری مناسب برای آن در نظر گرفته شود.        

 جایگاه پزشک عمومی در نظام سلامت بااهمیت است

دکتر علی پاشا میثمی سرپرست تیم اعتباربخشی پزشکی عمومی وزارت بهداشت نیز ضمن تاکید بر جایگاه پزشک عمومی در نظام سلامت اظهار داشت: مشکل اصلی درخصوص دوره آموزش پزشکی عمومی جایگاه پزشک عمومی در نظام سلامت است که بایستی تعریف درستی از آن گردد تا به افزایش اعتماد به نفس پزشکان و افزایش مهارت آنان منجر شود.

ایشان افزود: یکی از نکات مثبت برنامه آموزش پزشکی عمومی ، فرایند مشاوره ای است که به صورت هدفمند برای دانشجویان در طول تحصیل ارائه می شود که می تواند به عنوان الگویی موثر برای دانشگاه های دیگر استفاده گردد زیرا حل مشکلات دانشجویان در همان ابتدای تحصیل از بروز مسائل بزرگتر جلوگیری خواهد کرد.

دکتر میثمی در انتها بر اندازه گیری مهارت دانشجویان پزشکی عمومی از طریق رویکردهایی همچون آزمون مهارت های بالینی و نیز توجه بیشتر به ارزشیابی دروس و برنامه در کنار ارزشیابی دانشجو، هیات علمی و درس نامه ها تاکید کرد.

لازم به ذکر است تیم ارزیابان اعتباربخشی پزشکی عمومی وزارت بهداشت در روزهای 15 و 16 مرداد از دانشکده پزشکی و مراکز پزشکی، آموزشی و درمانی تابعه بازدید و با اعضای هیات علمی و دانشجویان درخصوص برنامه آموزش پزشکی عمومی دیدار و گفتگو نمودند.

  آموزش پزشکی باید پاسخگوی نیازهای سلامت باشد

دکتر طبیبی رئیس دانشکده پزشکی در ادامه جلسه، گزارش مبسوطی درخصوص تاریخچه تاسیس دانشکده، تعداد گروه ها و واحدهای مستقر در دانشکده، تعداد اعضای هیات علمی پایه و بالینی و دستاوردهای آموزشی و پژوهشی ارائه داد.

رئیس دانشکده پزشکی مهمترین ماموریت دانشکده را ارائه خدمات آموزشی از بدو ورود دانشجوی پزشکی تا پایان دوره های تخصصی و فوق تخصصی عنوان کرد و اظهار داشت: مهمترین رکن برنامه آموزش پزشکی عمومی تربیت دانشجویانی است که بتوانند در آینده پاسخگوی نیازهای نظام سلامت باشند و هدف غایی ما حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه و تربیت نخبگان توانمند و پژوهشگر است.

ایشان در ادامه ضمن بیان توضیحاتی درخصوص برنامه ریفرم و چگونگی تصویب و اجرای آن برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: برنامه ریفرم اولین بار در سال 83 در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان دانشگاه پیشرو مصوب و اجرایی گردید و در طول سال های اخیر بازنگری های مستمری به خصوص در درسنامه ها انجام شده است.

رئیس دانشکده پزشکی حوزه های یک تا هشت را از موارد مهمی برشمرد که در برنامه اعتباربخشی پزشکی عمومی در دانشکده طی این دو روز مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. این حوزه ها به ترتیب شامل رسالت و اهداف برنامه، برنامه آموزشی، ارزیابی دانشجو، حوزه دانشجویان، حوزه هیات علمی، منابع آموزشی، ارزشیابی دوره و مدیریت عالی و اجرایی است.

دکتر طبیببی در انتها خاطرنشان کرد برنامه آموزشی پزشکی عمومی حتما نقص ها و عیوبی دارد که باید برطرف گردیده و کیفیت آن ارتقا یابد و برای رسیدن به این نقطه یعنی تربیت دانشجویان پزشکی عمومی با دانش و مهارت مناسب جهت افزایش ارتقای سلامت جامعه و با دید بیمار محور، نقطه نظرات تیم ارزیاب وزارت بهداشت بسیار کمک کننده و راهگشا خواهد بود.

گالری عکس


١٥:٥٥ - چهارشنبه ١٦ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٤٥٩    /    تعداد نمایش : ٣٣١خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.