جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

14 نوامبر روز جهانی دیابت

شکل گیری و توسعه پدیده شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی را برای افزایش میزان قندخون و ابتلا به بیماری دیابت پدید آورده است. جهت شناساندن و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری دیابت، روز 14 نوامبر مصادف با 23 آبان ماه روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

دیابت یک بیماری شناخته شده از دوران قدیم می باشد و از واژه یونانی به معنی جاری شدن نشات می گیرد. مشخصه این بیماری اختلال در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین ها بوده و ناشی از کمبود نسبی یا مطلق میزان انسولین و یا مقاومت نسبت به اثرات انسولین می باشد. انواع مختلف دیابت براساس تقسیم بندی کنونی دیابت نوع I، دیابت نوع II، انواع اختصاصی دیابت ناشی از اختلالات اندوکرینی، داروها و اختلالات ژنتیک و دیابت بارداری است.

علائم هشداردهنده دیابت شامل پرادراری و تشنگی، پرخوری توام با کاهش وزن، ضعف و خستگی، تاری دید مکرر، شب ادراری و عدم بهبود مناسب زخمهای بدن است.

افرادیکه مبتلا به اضافه وزن و چاقی BMI ≥ 25  kg/m2هستند، زندگی بی تحرک و سابقه مثبت دیابت در خانواده درجه یک دارند ، برخی از نژادهای آسیایی و آفریقایی، افرادی که دچار پرفشاری خون بیش از mm/g90/140 و یا تری گلیسیرید بیش از 250 و HDLکلسترول کمتر از mg/dl35 هستند، سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از 4 کیلوگرم داشته و یا سابقه بیماری قلبی عروقی دارند، و همینطور افرادی که سابقه تخمدان پلی کیستیک در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند.

کنترل این بیماری به هماهنگی گروه درمانی بیمار و خود فرد و خانواده وی بستگی دارد، بالطبع کنترل مناسب وزن، تغذیه مناسب، فعالیت بدنی مناسب و کاهش استرسهای روحی علاوه بر درمانهای دارویی به کنترل مناسب و همه جانبه بیماری کمک خواهد کرد.

بعضی از بیماریها با اختلال در متابولیسم کربوهیدراتها و با ترشح هورمونهای متضاد، کنترل دیابت را وخیم تر می کنند. در این زمینه میتوان به بروز هیپرتیروئیدی و یا بیماریهای التهابی و عفونی اشاره نمود بعلاوه استرسهای روحی و عصبی نیز می تواند کنترل دیابت را مختل نماید.

خانم های بارداری که اولین تشخیص دیابت آنها در طی بارداریشان رخ داده باشد بعنوان مبتلا به دیابت بارداری محسوب می شوند و علت آن تغییرات هورمونی رخ داده درجریان حاملگی فرد می باشد. افزایش هورمونهایی چون استروژن، پروژسترون، کورتیکواستروئیدها و هورمون رشد جفتی که همگی دارای اثرات مخالف انسولین هستند علت بروز دیابت بارداری خواهند بود. خوشبختانه 85 درصد خانمهای مبتلا به این بیماری با رژیم غذایی مناسب کنترل خواهند شد و فقط 10 تا 15 درصد نیاز به درمان دارویی پیدا میکنند.

در شرایط کرونایی امروز، افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند و احتمال بروز علائم شدیدتر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ در آنان بیشتر است، اما اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کوید-۱۹ علائم حاد را تجربه کند، به اندازه‌ی دیگر افراد عادی است.

اگر دیابت کنترل نشود و شاهد نوسان قند خون باشیم، فرد در معرض مشکلات ناشی از دیابت مانند بیماری قلبی و... قرار می‌گیرد و توانایی بدن او در مبارزه با عفونت کاهش می‌یابد. معالجه‌ی بیماری در افراد دچار دیابت به علت نوسان گلوکز خون و عوارض احتمالی ناشی از دیابت، دشوارتر است، زیرا سیستم ایمنی این افراد ضعیف‌تر عمل می‌کند و دوره‌ی نقاهت طولانی‌تر می‌شود و ویروس در بستر بالا بودن گلوکز خون رشد بیشتری می‌یابد. بیماران دیابتی باید در پیشگیری از بروز این ویروس تمام نکات بهداشتی ازجمله شستشوی مرتب دست‌ها و پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه با آرنج یا دستمال، استفاده از ماسک را رعایت کنند.


١١:٥٥ - شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٢١٣خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.