چهارشنبه ١٩ بهمن ١٤٠١ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

آغاز دور دوم اعتباربخشی آموزش پزشکی عمومی در دانشگاه توسط ارزیابان وزارت بهداشت

  صبح روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱ نشستی با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر نیک ضمیر رئیس دانشکده پزشکی، معاونان و جمعی از مسئولان ، اعضای کمیته تخصصی ارزیابی درونی  دانشگاه  و تیم ارزیاب وزارت بهداشت در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

 دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه در این نشست حضور تیم ارزیاب آموزش پزشکی عمومی در دانشگاه را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از تجارب ارزنده  و نظرات این تیم برجسته و پیشکسوت بتوانیم گام‌های موثری در راستای توسعه و ارتقای پزشکی عمومی دانشگاه برداریم. وی با اشاره به تاریخچه تاسیس دانشکده پزشکی شهیدبهشتی(ملی سابق) گفت: هم اکنون در دوره گذار قرار داریم و از برنامه ریفرم به برنامه ملی آموزش پزشکی عمومی منتقل شدیم.

 دکتر زالی با اشاره به اجرای برنامه ریفرم از سال ۸۳ در دانشگاه  و چالش‌های موجود در این خصوص،  رشد برنامه ملی آموزش پزشکی عمومی را یادآور شد و  بازگشت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به اجرای این برنامه ملی را در شرایطی برشمرد که مفاهیم مورد نظر این دانشگاه در طرح ریفرم هم اکنون در این برنامه ملی مورد توجه قرار گرفته است.

 رییس دانشگاه با بیان این که هماهنگ سازی با برنامه ملی بسیار قابل توجه است خاطرنشان کرد که تغییر در جریانات آموزش پزشکی در دانشکده پزشکی  در سالهای اخیر با تکانه‌هایی همراه بوده است.وی از گذار و انتقال از برنامه ریفرم به برنامه آموزش ملی و پاندمی کووید ۱۹ به عنوان دو تکانه مهم یاد کرد.

 دکتر زالی با اشاره به تاثیر کووید۱۹ بر آموزش پزشکی گفت: در پاندمی کرونا همه دنیا تحت تاثیر قرار گرفت. در دانشگاه نیز بسیاری از برنامه و کلاسها مجازی شد و برخی کارگاه‌ها و برنامه‌ها نیز تعطیل شد.وی افزود: پاندمی کرونا  در عین حال یک فرصت نیز به شمار می آمد و باعث شکل گیری بخش جدیدی در آموزش شد به نحوی که  آموزش ادغام شده(blended) را برای اولین بار تجربه کردیم.

 دکتر زالی با اشاره به اهمیت اعتباربخشی برای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی گفت: اعتباربخشی یک عنصر اساسی در برنامه‌های آموزشی است.وی با اشاره به برخی از اقدامات و دستاوردهای آموزشی دانشگاه در دوران کرونا و دو سال اخیر به اجرای برنامه ای به نام PACE اشاره کرد که بیشتر در بخش‌های بالینی اجرا شده است.رییس دانشگاه همچنین استفاده از روش‌های نوین متاورس، واقعیت مجازی و ... را از برنامه‌های اخیر دانشگاه برشمرد که به زودی و در هفته‌های آتی افتتاح خواهد شد.

 دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود توجه به رتبه‌بندی‌های بین المللی در برنامه‌های اعتباربخشی و ارزیابی را مهم دانست و گفت: علاوه بر این که اعتباربخشی ملی برای ما بسیار ضروری است باید به رتبه‌بندی‌های بین‌المللی نیز توجه داشته باشیم.

 رییس دانشگاه در ادامه به برخی از دستاوردها و ارتقای دانشگاه در رتبه بندی‌های بین‌المللی از جمله رتبه بندی لایدن  اشاره کرد و یادآور شد که حتما باید اعتباربخشی ملی با بین‌المللی هماهنگی داشته باشد.وی حضور تیم ارزیاب را باعث ارتقا و اعتلا و بهبود بخشیدن به نظام آموزش پزشکی عمومی دانشگاه دانست و این بازدید با حضور ممیزان برجسته کشوری را باعث دستاوردهای ارزنده ای در راستای ارتقای آموزش پزشکی عمومی دانشگاه برشمرد.

 در ابتدای این نشست دکتر نیک ضمیر رئیس دانشکده پزشکی حضور تیم ارزیاب وزارت متبوع را به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش آمد گفت و اظهار امیدواری کرد با حضور تیم ارزیاب در دانشکده بتوان بیش از پیش به جایگاه آموزشی و پژوهشی که شایسته دانشگاه بزرگ شهید بهشتی است نزدیک شد.

  دکتر محمد مهدی صدوقی معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع اعتباربخشی در حوزه آموزش پزشکی عمومی به بیان توضیحاتی پرداخت و یادآور شد : بیش از ۱۲۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که ۳۰ درصد آنان در دوره پزشکی عمومی شاغل به تحصیل هستند.

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به اجرای برنامه ریفرم آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  توضیحاتی در این خصوص ارایه کرد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مرحله گذار هستیم و هم اکنون دو دوره دانشجو با دو نوع آموزش ریفرم و ملی داریم که به صورت ادغام شده انجام می شود.

 دکتر میترا امینی سرپرست تیم ارزیابی اعتباربخشی آموزش پزشکی عمومی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به سابقه و قدمت دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: ما از برنامه ریفرم شما درسها و نکات بسیاری آموختیم . وی بازگشت دانشگاه به برنامه ملی آموزش پزشکی عمومی را کمک به همگامی و همسویی در این حوزه در کشور عنوان کرد.

 مسئول تیم ارزیاب وزارت بهداشت تاکید کرد: هدف ما یادگیری از یکدیگر و به اشتراک گذاشتن تجارب است تا شاهد پیشرفت  آموزش پزشکی عمومی در کشور باشیم.

 دکتر ابوالفضل محمدی عضو دبیرخانه پزشکی عمومی وزارت بهداشت  و عضوو تیم ارزیاب نیز در این نشست ضمن گرامیداشت یاد سردار سلیمانی از تلاش دانشگاه در راستای ارتقای آموزش پزشکی عمومی تقدیر کرد. وی ضمن تبیین دلایل اهمیت انجام اعتباربخشی در دانشگاهها، هدف اصلی این اعتباربخشی را ارتقای کیفیت آموزش پزشکی عمومی عنوان کرد.

دکتر محمدی با اشاره به وجود حدود ۶۵ دانشکده پزشکی در کشور تاکید کرد مبنای این اعتباربخشی استانداردهای پزشکی عمومی است و این استانداردها را از جمله اسناد بالادستی عنوان کرد. وی با اشاره به طراحی و اجرای فرایند اعتباربخشی به برخی مراحل این فرایند از جمله  آموزش و اطلاع رسانی، ارزیابی درونی، ارزیابی بیرونی، صدور رای و پایش مستمر از طریق رصد هوشمند اشاره کرد.

 دکتر محمدی نهادینه شدن توجه به اسناد بالا دستی، نهادینه شدن ارزیابی مبتنی بر اسناد بالادستی و نهادینه شدن نتایج ارزیابی انجام شده را پیام اصلی ارزیابی و اعتباربخشی برشمرد و یادآور شد: انتظار ما اجرای ارزیابی مدون و پیگیری نتایج آن با یک برنامه زمان بندی شده است.

 در ادامه این نشست معاون آموزش پزشکی عمومی دانشکده پزشکی و اعضای کمیته اعتباربخشی درونی دانشکده پزشکی ضمن ارایه گزارش فرایند خودارزیابی به ارایه مستندات مربوطه پرداختند.

 براساس این گزارش این نشست با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر محمد مهدی صدوقی معاون آموزشی، دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری، دکتر بابک شریف کاشانی معاون بین الملل، دکتر سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، دکتر عبدالرحیم نیک ضمیر رییس دانشکده‌ پزشکی و دکتر سلیمان احمدی رییس دانشکده مجازی، مدیریت و آموزش پزشکی  و  اعضای کمیته تخصصی ارزیابی درونی  دانشگاه و تیم ارزیابان وزارت بهداشت حضور داشتند.

 لازم به ذکر است این بازدید تا سه روز ادامه یافت و ارزیابان از تمامی فیلد های آموزشی از جمله گروه های آموزشی علوم پایه در دانشکده و بیمارستان های تابعه بازدید بعمل آوردند.

ارزیابان پس از جلسه افتتاحیه در دانشکده پزشکی حضور یافته و در حیطه های مختلف، کلیه مسائل مربوط به آموزش پزشکی عمومی را مورد ارزیابی قرار دادند.


٠٩:٤٩ - سه شنبه ٢٠ دی ١٤٠١    /    عدد : ١٢٤٥٥٧    /    تعداد نمایش : ١٣٧خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی
کدپستی:  1985717443  
تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.