پنج شنبه ٠٧ مهر ١٤٠١ - 
  E-MAIL  
  HOME  
 ENGLISH  
1 2 3 4 5
 
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دانشکده پزشکی

فرا رسیدن اربعین حسینی بر عاشقان ابا عبدا... الحسین(ع) تسلیت باد

فرارسیدن اربعین حضرت ابا عبداالحسین (ع) و یاران با وفای ایشان را به تمامی مسلمانان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت می‌گوییم.

 چهل روز از روز واقعه گذشت و در این چهل روز چه ها که بر زینب (س) و دیگر اسرای کربلا گذشت...  و امروز پس از گذشت هزار و اندی سال از آن واقعه جانسوز و جانگذار عاشقان اباعبدا...(ع) برای زیارت حرم شریف ایشان چه روزها و شبها که پیاده و گریان ره می پویند تا ...

جابربن عبدا... انصاری، صحابه ای والا مقام در میان اصحاب رسول خدا (صلی ا... علیه و آله و سلم) و عاشقی دلداده، در میان خیل عشاق أباعبدا... الحسین (علیه السلام) است. گرچه وی به دلیل نابینایی و کهولت سن نتوانست در کربلا حضور یابد، اما همین افتخار برای او کافی است که نخستین زائر قبر امام حسین(علیه السلام) در اولین اربعین شهادت آن حضرت بود.

عطیه عوفی (خادم جابر) داستان این زیارت را چنین نقل می‌کند:

«به همراه جابر بن عبدالله انصاری برای زیارت امام حسین (علیه السلام) از مدینه خارج شدیم. هنگامی که به کربلا رسیدیم، جابر کنار فرات رفت و غسل نمود و جامه‌ای به تن کرد و بدن خود را معطر ساخت. قدم از قدم بر نمی‌داشت مگر آن که ذکر خدا می‌گفت. هنگامی که به کنار قبر مطهر آن حضرت رسیدیم، خطاب به من گفت: "دست مرا بر روی قبر بگذار." من نیز این کار را کردم. تا دستش به قبر مطهر رسید، بیهوش بر زمین آن افتاد. مقداری آب به صورتش پاشیدم تا به هوش آمد.

هنگامی که چشم باز کرد، سه بار صدا زد: "یا حسین، یا حسین، یا حسین" و  خطاب به قبر مطهر سید الشهداء علیه السلام گفت: مگر می‌شود دوستی، دوست خویش را پاسخ نگوید...؟!"

سپس زمزمه کرد:" آری بگذار تا من پاسخ گویم. چگونه مرا پاسخ دهی در حالی که خون از رگ‌های بریده گردنت به پشت و شانه مبارکت روان شده و بین سر و پیکرت جدایی افتاده است."

آن هنگام شروع به زیارت سید الشهداء علیه السلام و زمزمه با مولای خویش کرد:

"من گواهم که تویی فرزند پیامبر و پسر آقاى مؤمنان، پسر هم‌پیمان تقوى و از نژاد هدایت، پنجمین نفر از اصحاب کساء و پسر سالار پیشوایان و فرزند فاطمه بهترین زنان. به راستی چرا چنین نباشى در حالى که دست سرور پیامبران تو را غذا داده و در خانه پرهیزگاران پرورش یافتى و از سینه ایمان شیر نوشیدى و به مسلمانى از شیر گرفته شدى، پاک زندگى کردى و پاک از دنیا رفتى. دل‌هاى مؤمنان در فراقت ناراحت و ناآرام است و تردیدی ندارند که شهادت برایت اختیار شده بود. پس درود و خشنودى خدا بر تو باد...

آری؛ آن روز جابر قبر مولای خویش را زیارت کرد و پس از آن اهل بیت پیامبر علیهم السلام یکی پس از دیگری فرهنگ زیارت سید الشهداء علیه السلام و برکات و فواید آن را برای شیعیان تبیین کردند؛ تا آنجا که پیشوای یازدهم شیعیان حضرت امام حسن عسکری علیه السلام) زیارت اربعین را به عنوان یکی از شاخصه‌ها و علامت‌های مؤمن توصیف فرمودند.


١٤:٢٦ - شنبه ٢٦ شهريور ١٤٠١    /    عدد : ٦٩٥٨٨    /    تعداد نمایش : ١٩٦خروج
 
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و
خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران میدان شهید شهریاری - خیابان کودکیار - دانشکده پزشکی
کدپستی:  1985717443  
تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : Dean.medicalschool@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.