ایمونولوژی

ایمونولوژی

گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی

دسته بندی :‌ 75

پرتال اصلی گروه

گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی

معرفی و تاریخچه گروه ایمنی شناسی  دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 • دانشکده پزشکی دانشگاه ملی سابق فعالیت رسمی خود را از مهر ماه سال ۱۳۴۰ با پذیرش ۱۵۰ نفر دانشجو شروع نمود. در همان آغاز، گروه میکربشناسی و ایمنی شناسی  به همت و تلاش دکتر محمد نایبی تاسیس گردید.این استاد فرهیحته وزنده یاد، دکترای داروسازی را از دانشگاه پزشکی تبریز و بورد تخصصی میکروبشناسی ، ایمنی شناسی و مدیریت بیمارستانی را تواما از دانشگاه میشیگان آمریکا کسب کرده بودند.همزمان با مدیریت گروه میکرب شناسی و ایمنی شناسی دانشکده پزشکی، سرپرستی تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های بیمارستان های رضاپهلوی سابق ( شهدای تجریش ) و جرجانی تهران را هم عهده دار بودند. 
 •  در سال 1346 دکتر یحیی همتی پزشک  متخصص عفونی و دارای درجه دکتری اتا از فرانسه در رشته میکرب شناسی و ایمونولوژی، مدیریت گروه را برعهده گرفتند. ایشان بنیان گذار تدریس کورس های ایمونولوژی بالینی و میکرب شناسی بالینی در گروه بودند بطوریکه برای هر سرفصل تدریس ، دانشجویان را بطور هماهنگ بر بالین بیمار برده ویا از بیماران برای حضور در کلاس دعوت به عمل می آوردند. همزمان نیز زنده یاد خانم دکتر بیات ، دکترای میکربشناسی و جناب آقای دکتر ساغری استاد بیماری های عفونی ،در تدریس دروس پایه و بالینی میکربشناسی و ایمنی شناسی ،بطور فعال در گروه به فعالیت اهتمام می ورزیدند. باپیوستن دکتر آبار که ایشان نیز پزشک متخصص عفونی  بودند ، این گروه تکمیل گردید. 
 •  
 • سرکار خانم دکتر رضایی پور دکترای میکروبیولوژی و ایمونولوژی از ایالت ایلینویز آمریکا در سال 1363 و سپس دکتر نریمان مصفا دانش آموخته دکترای تخصصی ایمنی شناسی از دانشگاه تهران درآغاز سال 1366 به این جمع پیوستند. خانم شیده مهر مفخم ، با مدرک فوق لیسانی بیولوژی از کشور آمریکا نیز به عنوان مربی هیئت علمی به استخدام گروه رسیدند.
 •  دکتر پرویز پاکزاد به عنوان اولین دارنده مدرک مستقل  ایمنی شناسی در سال 1367 از کشور کانادا  به سمت سرپرست بخش ایمنی شناسی گروه به کار تدریس تخصصی ایمنی شناسی  به گروه وارد گردیدند و مشغول به کار گردیدند.  ایشان با تلاش وکوشش بسیار وبه یاری استاد دکتر همتی موفق گردیدند در سال 1370 گروه مستقل ایمنی شناسی را تاسیس نموده و زیرساخت های آزمایشگاه های گروه را پیگیر یو تجهیز نمودند.
 • در سال 1374 ،خانم ها دکتر ماندانا ستاری و دکتر سوزان صدیق نیز به عنوان اساتید جوان ایمنی شناسی ،به تدریس  در گروه مشغول به کار گردیدند. دکتر نوید اسفندیاری نیز به استخدام گروه در آمده  و فعالیت های پژوهشی آموزشی گروه رونق دو چندان یافت. 
 •  از سال 1374 دوره کارشناسی ارشد گروه نیز به همت وتلاش اساتید راه اندازی گردید و گروه  اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ایمونولوژی نمود. تا کنون  140 دانشجوی کارشناسی ارشد ایمونولوژی از گروه فارغ التحصیل شده اند.  
 • در سال 1381، گروه ایمنی شناسی به ساختمان جدید علوم پزشکی انتقال یافت. جناب آقای بابک فرخی دانش آموخته ممتاز گروه به عناون مربی، به سپری نمودن دوران تعهد خدمت مشغول به کار شدند و درگسترش و تجهیز زیرساخت های آزمایشگاه تحقبقات گروه موثر بودند.
 • در اردیبهشت 1389، دهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران توسط این گروه با همکاری انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران برگزار شد.
 •  در سال  1391 با راه اندازی دوره دکترای تخصصی ایمونولوژی (Ph.D) در این گروه  موافقت شد. تا کنون 19 دانشجوی دکتری تخصصی از گروه فارغ التحصیل شده اند.
 • در اردیبهشت ماه 1398 چهاردهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی مجددا توسط گروه با همکاری انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران برگزار شد. 
 • درطی  سال های گذشته این گروه موفق به انجام تعداد زیادی پروژه تحقیقاتی گردیده است که حاصل آن چاپ بیش از 800 مقاله در ژورنال های معتبر بین المللی و مجلات علمی-پژوهشی داخلی و شرکت در تعداد زیادی کنگره بین المللی و داخلی توسط اساتید و دانشجویان گروه بوده است.
×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب