فیزیولوژی

فیزیولوژی

گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی

دسته بندی :‌ 75

گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی

تاریخچه گروه:

گروه فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1341 هجری شمسی تاسیس شد . ابتدا محل آن در محل جدید دانشگاه ملی سابق بوده و آقای دکتر محسن شکوهی نژاد اولین رئیس گروه بودند . قبل از انقلاب اعضای هیئت علمی گروه پروفسور موثقی ، آقای دکتر یزدانی ، آقای دکتر ابوالقاسم امین بوده اند بعد از انقلاب اسلامی دوره کارشناسی ارشد از سال 1360 در گروه تاسیس شد وبه دنبال آن ازسال 1364 دوره تخصصی فیزیولوژی راه اندازی شد از سال 1368 دورهPh.D درگروه تاسیس گردید .

روسای گروه ازسال 1357 به بعد به ترتیب عبارتند از:

خانم دکتر نیر رسائیان (به مدت 2 سال )

دکتر فرشته معتمدی ( به مدت 13 سال )

دکتر عباس فروتن ( به مدت 2 سال )

دکتر هما مناهجی ( به مدت 6 سال )

دکتر مهیار جان احمدی ( به مدت 4 سال)

دکتر افسانه الیاسی ( به مدت 6سال )

و در حال حاضر ریاست گروه با خانم دکتر مهیار جان احمدی میباشد.


گروه فیزیولوژی این دانشگاه یکی ازشاخص ترین گروههای فیزیولوژی کشور میباشد و در زمینه راه اندازی تکنیکهای نوین تحقیقاتی همواره پیشتاز بوده است. از جمله این تکنیکها می توان به تکنیکهای ایمنو هیستوشیمی و تکنیکهای مختلف الکتروفیزیولوژی نظیر ثبت خارج سلولی و داخل سلولی و Patch clamp ،ثبت فعالیت تک کانال یونی،نورواندوکرین،مکانیسم مولکولی درد،ثبت پتانسیل میدانی اشاره کرد . مقالات متعددی ازاین گروه هر ساله در ژورنالهای بین المللی به چاپ میرسد . در پنج سال اخیر بیش از 120 مقاله ISI از این گروه در ژورنالهای بین المللی به چاپ رسیده است.

از فعالیتهای مهم گروه میتوان به مشارکت در برگزاری چندین دوره مدارس بین المللی IBRO و برگزاری کنگره های فیزیولوژی و فارما کولوژی کشور با شرکت شرکت کننده داخلی وخارجی و برگزاری کارگاههای آموزشی و تحقیقاتی متعدد اشاره کرد. تاکنون بیش از 150 پایان نامه کارشناسی ارشد ،Ph.D ،تخصصی وپزشکی عمومی و داروسازی در گروه فیزیولوژی انجام شده است . خانم دکتر فرشته معتمدی از اعضا هیئت علمی گروه به مدت 4 سال ریاست فدراسیون انجمنهای فیزیولوژی آسیا و اقیانوسیه را از 1998-2002 را بر عهده داشته اند و فعلاً سر دبیر خبرنامه این فدراسیون می باشند.

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب