گروه  مهندسی و فیزیک پزشکی

گروه مهندسی و فیزیک پزشکی

دسته بندی :‌ 75

گروه آموزشی  مهندسی و فیزیک پزشکی

دانشکده پزشکی

 

 گروه فیزیک پزشکی دانشکده پزشکی در سال 1351 تأسیس شدو از سال 1372 تا 1376برگزاری دوره های روزانه و شبانه مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی را بر عهده گرفت. در سال 1375 عنوان گروه به گروه مهندسی و فیزیک پزشکی تغییر پیدا کرد. از سال 1381 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی پزشکی و از سال 1386 با راه‌اندازی نخستین دوره دکترای تخصصی در رشته نانوفن‌آوری پزشکی در کشور، نسبت به گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود اقدام نمود. در سال 1390 مقطع دکتری مهندسی پزشکی و در سال 1391 نیز کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی به مجموعه اضافه گردید. همچنین گروه در نظر دارد در آینده‌ مقطع دکترای تخصصی فیزیک پزشکی را راه اندازی نماید.

در حال حاضر گروه شامل دو بخش مهندسی پزشکی (شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکتری) و فیزیک پزشکی (شامل دوره کارشناسی ارشد) می باشد.

مدیران گروه در سال های مختلف

ردیف

نام مدیر گروه

سال مدیریت

1

دکتر محمدرضا دیوبند

99-تا کنون

2

دکتر علی استکی

99-95

3

دکتر هاشم رفیعی تبار

95-90

4

دکتر محسن احمدی

 

 

 

زمینه‌های پژوهش و توسعه فناوری

  •    مدلسازی و شبیه سازی رایانه ای سامانه های حیاتی
  •    کنترل کیفی و تضمین عملکرد صحیح تجهیزات بیمارستانی به ویژه تجهیزات تصویر نگاری پزشکی
  •    فیزیک بهداشت (حفاظت در برابر پرتوهای یونساز و غیر یونساز)
  •    فناوری اطلاعات
  •    تجهیزات بیمارستانی
  •    مفاصل مصنوعی و تجهیزات بیومکانیکی بالینی
  •    نانوبیوحسگرهای تشخیص زودرس بیماری

  شایان ذکر است که این گروه هم اکنون در زمینه های فوق الذکر با مراکز درمانی وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی و امور حفاظت در برابر اشعه معاونت نظام ایمنی هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران همکاری می نماید.

امکانات آموزشی و پژوهشی

گروه دارای دو کلاس درس 15 نفره مجهز به تجهیزات کمک آموزشی و یک سالن مجهز به میز کار و رایانه جهت استفاده دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. برای هر یک از دانشجویان  کمدی جهت قرار دادن وسایل در نظر گرفته شده است. دانشجویان در این بخش، امکان مطالعه و انجام پروژه‌های خود را دارند.

 همچنین از مراکز و آزمایشگاههای مختلف برخوردار است:   

مرکز ابررایانه

سامانه ابر رایانه با توان محاسباتی بسیار بالا امکان مدلسازی و پردازش بهصورت موازی در زمینههای نانوفناوری و فناوریهای پیشرفته را فراهم ساخته است. این مرکز دارای 17 سیستم سرور برای انجام پروژههای محاسباتی میباشد و در حال ارائه خدمات به دانشجویان گروه و همچنین دانشجویان سایر گروهها و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی میباشد.

 آزمایشگاه عمومی فیزیک پزشکی

آزمایشگاه فیزیک پزشکی بی‌شک یکی از قدیمی‌ترین آزمایشگاههای این دانشکده است. از تجهیزات تخصصی این آزمایشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: میز آزمایشگاهی، ابزار شنوایی‌سنجی، وسایل و قطعات اپتیکی و بینایی‌سنجی، دستگاه سونوگرافی، میکروسکوپ نوری، منابع پرتوزا، لامپ‌های اشعه ایکس، دوزیمتری، کالیبراسیون  تجهیزات، تصویرنگاری،دستگاه آنالیز آزمایشگاهی، دستگاه مولد جریان پرفرکانس، مولدهای فراصوتی، و دستگاه آزمون غیر مخرب NDT به کمک پرتو ایکس از دیگر امکانات این آزمایشگاه می‌باشند.

مجموعه آزمایشگاههای پژوهشی:

آزمایشگاه بیواینسترومنت

آزمایشگاه بیوسیگنال

آزمایشگاه دزیمتری

آزمایشگاه کنترل کیفی سامانه های تصویربرداری پزشکی

آزمایشگاه بیوفوتونیک

آزمایشگاه پردازش سیگنال و تصویر

آزمایشگاه منابع پرتو

آزمایشگاه سنتز نانوساختارها و بیوسنسور  

 

یادآوری‌های مهم برای دانشجویان

- تحصیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت تماموقت میباشد.

- دانشجویان تحصیلات تکمیلی به هنگام شروع به تحصیل با استاد راهنمای آموزشی خود آشنا میشوند و پس از آن با مراجعه منظم به استاد راهنمای آموزشی، برای مراحل مختلف آموزشی و تحقیقاتی خود برنامهریزی مینمایند. ضمناً لازم است با مطالعه آیین نامه های آموزشی و پژوهشی مقطع تحصیلی با قوانین مربوطه آشنا شوند. کلیه اطلاعات لازم بر روی سایت های گروه، دانشکده و دانشگاه قابل دسترسی است.

- دانشجویان کارشناسی ارشد در پایان نیمسال دوم تحصیلی خود با مراجعه به یکی از اعضای هیئت علمی گروه، زمینه تحقیقاتی پایاننامه و استاد راهنمای پایاننامه خود را انتخاب مینمایند و پس از آن با درخواست کتبی از گروه عنوان پایان نامه و اعضای کمیته ممتحنه پایان نامه را به تصویب میرسانند.

- دانشجویان دکترای تخصصی قبل از برگزاری آزمون جامع، عنوان پایان نامه و اعضای کمیته ممتحنه خود را در گروه به تصویب میرسانند.

- حداکثر تعداد سنوات تحصیلی مجاز برای دانشجویان کارشناسی ارشد 6 نیمسال و برای دانشجویان دکترا 9 نیمسال میباشد. این زمان پس از موافقت شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای دوره کارشناسی ارشد تا یک نیمسال و برای دوره دکترا تا دو نیمسال تحصیلی قابل تمدید میباشد.

- جهت پیشگیری از درج نادرست آدرس علمی گروه در مقالات مستخرج از پایاننامهها و طرحهای پژوهشی اعضای محترم هیئت علمی و دانشجویان، خواهشمند است اعضای گروه آدرس علمی خود را درمقالات به صورت زیر تنظیم نمایند:

Biomedical Engineering and Medical Physics Department, Faculty of Medicine, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran

  • دانشجویان قبل از دفاع از پایان نامه خود موظف به اخذ پذیرش یا چاپ مقاله مستخرج از پایان‌نامه در مجلات مورد قبول می‌باشند. تعداد مقالات و سطح مجلات مورد قبول بر اساس آیین‌نامه‌های تحصیلی می‌باشد و دانشجویان هر دوره مشمول قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به همان دوره می‌باشند.
  • پرتال اصلی گروه
×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب